15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında Programlar Düzenlendi
Satılık Daiire

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında Programlar Düzenlendi

Haber:Ferda Okumuş

Düzenlenen programa; Erzincan ValiSİ Mehmet Makas ve Elif Makas, 3’üncü Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ve eşi, 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala ve eşi, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ve eşi, Erzincan Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Alper, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent ve eşi, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Burhan İşliyen, Vali Yardımcıları Mehmet Deniz Arabacı ve Yunus Emre Temel, Erzincan İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hüsamettin Erol, Erzincan İl Emniyet Müdürü Kenan Kurt, Erzincan İl Genel Meclisi Başkanı Bekir Yıldız Erzincan Eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, siyasi parti yöneticileri, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15temmuz-2

251 şehid için Türk bayrakları ile 2 bin 500 metre koşan sporcularımız, koşunun sonunda ellerinde taşıdıkları Türk Bayrağını Vali Mehmet Makas’a teslim ettiler. Sporcuları bu anlamlı koşularından dolayı tebrik eden Vali Makas, günün anısına sporculara birer sertifika verdi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim okunup, duaların edilmesi ile devam eden programda öğrenciler tarafından şiirler okundu.

protokol konuşmaları ile devam eden programda; sırasıyla Erzincan Sivil Toplum Platformu Dönem Sözcüsü Emrah Kardeş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşma yaptılar.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kartaltepe Kışlası’nın komutanı olan ve darbecilerle girdiği çatışmada 7 kurşunla yaralanan 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, yaptığı konuşmada hem duygulandı hem de programa katılanları duygulandırdı.

Tümgeneral Davut Ala yaptığı konuşmasında; “15 Temmuz gecesi bu necip millet bir ülkenin tarihinin korkaklar değil, o ülke için kendi canını düşünmeden ölürsem şehit, kalırsam gazi şiarı ile hareket eden insanlar ile yazılacağını tüm dünyaya ispatlamış ve tarihe unutulmayacak bir not düşmüş, dünya tarihinin Türkiye'siz yazılmayacağını bir kez daha hatırlatmıştır. 15 Temmuz’u kesinlikle unutmadık. Çünkü 15 Temmuz’da yüce Allah’ın dediği gibi "ve mekeru ve mekerallah vallahü hayrül makirin" "onlar tuzak kurdular, Allah’da tuzak kurdu, Allah tuzak kuranların en hayırlısıdır" ayeti tecelli etti” dedi.

Programda son olarak konuşan Vali Mehmet Makas, Türk Milleti’nin Dünyaya nizam versin diye yaratıldığını ve her zaman haktan adaletten, hoşgörüden ve mazluma ev sahipliği yaptığının altını çizerek; “15 Temmuz niye oldu. Bunu sorgulamak lazım. Buna bakmak lazım. Batı her zaman Orta Doğu gibi bizim coğrafyamızda yer alan veya gelişmekte olan ülkelerde geçmişte bıraktıkları devşirmeleri ile beraber devleti yönetmeye çalışmış, yumuşak bir demokrasi ile beraber aslında onlara ileri karakolluk yapmış milletlerle dünyayı yönetiyor. Ama ben ismini bütün gönlümle haykıracağım burada Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, artık bu işe bir dur dedi. One Minute dedi. Dünya beşten büyüktür dedi. Aslında bütün sır, 15 Temmuz’a niye gittik. 15 Temmuz'u niye yaptılar. Probleminin çözümü bu iki cümlede yatıyor. One Minute ve Dünya beşten büyüktür cümlelerinde yatıyor. Rabbimizin bize yüklemiş olduğu ilahi kelimetullahı dünyanın dört bir tarafında yayacağız dediği için. Bu milletin evlatları liderinin etrafında kenetlendiği zaman, içine de tefrikayı almadığı müddetçe, yüreğimizde toplu vurduğu müddetçe hiçbir engel önümüzde bizim şiarımıza ve hedefimize yürümeye kesinlikle engel olamayacak. Bunu herkes bilsin.Mefkûre sahibi gençlerimizin rüzgârını kalıcı bir ruha çeviren 15 Temmuz Destanı’nı çocuklarımıza, gençlerimize anlatacağız. Milletimizin emeğine, ürettiğine, iman ettiğine tahakküm kurmak isteyenlere karşı birlik ve beraberlik içinde kader birliği yaparak kutlu yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Başta; Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve özellikle 15 Temmuz'da Şahadet şerbeti içen 251 şehidimizi minnetle anıyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Kardeşliğin şehri Erzincan’da birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyorum. Allah bir daha 15 Temmuz gibi hain darbe girişimlerini yaşatmasın" dedi.

Konuşmaların ardından sinevizyon gösterisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halka seslenişi, alana kurulan dev ekranda izlendikten sonra Ayasofya Cami Ekibi ilahi dinletisi, Erzincan Belediyesi Mehteran ekibinin gösterisi ile devam eden program Türkiye Aşkına konulu konferans ve kahramanlık türkülerinin seslendirilmesinin ardından saatlerin 00:13’ü gösterdiği sırada tüm camilerde salaların okunması ile sona erdi.(Kaynak:Erzincan Valilik.)

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çakır Oto Yıkama

Reklam

Satılık Daiire

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği