15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “ Paneli yapıldı
Satılık Daiire

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “ Paneli yapıldı

Haber:Ferda Okumuş

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında panel düzenlendi.

Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde Gerçekleşen panele 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı Ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Prof. Dr. M. Fatih Ertugay, Genel Sekreter Doç. Dr. M. Cihat Özgenel, dekanlar, akademik ve idari personel katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, 15 Temmuz’un bir ülkenin yazdığı  destan olduğunu belleterek konuşmasına başladı . Rektör Levent,  bu destanı  unutmamız gerektiğinin altını çizerek, bugün burada yapılacak panel gibi bundan sonrada bu tür faaliyetlerin düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Son olarak Rektörümüz programa katılan Sayın 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı Ve Garnizon Komutanı  ve aynı zamanda 15 Temmuz kahramanı Tümgeneral Davut Ala’ya teşekkürlerini ileterek, göstermiş olduğu vatanseverlikten dolayı şükranlarını sundu.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kartaltepe Kışlası’nın komutanı olan ve darbecilerle girdiği çatışmada 7 kurşunla yaralanan 3’üncü Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala da yaptığı konuşmada o gece yaşadığı anları anlattı. Tümgeneral Davut Ala, konuşmasında son olarak, “Yaralanmak nasip işidir. Allah izin verdiği  müddetçe bu vatan hizmet etmeye devam edeceğim” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Doç. Dr. Yusuf Ziya Keskin moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ilk olarak Prof. Dr. Ali Kafkasyalı “15 Temmuz Kalkışmasında Giden Süreç “adlı sunumunda 17. Yüzyılda Osmanlı Türkiye’sinde  isyana dayalı gerçekleşen darbelere örnekler vererek, günümüz isyan ve darbeleri ve özellikle 15 Temmuz Darbe girişimini  iyi anlamak için bu darbelerin de bilinmesi gerektiğini belirtti.

Dr. Üyesi İbarhim Aksakal da Türkiye’deki darbelerin toplumsal etkileri konularına değinerek, 1960 ve1982 darbeleri ile günümüzde yaşanan 15 Temmuz Darbesi’nde  toplumda oluşturduğu reaksiyonlara değindi. Aksakal, dönemlerde ülkede yaşanan siyasi ,ekonomik, sosyal sorunlar  gibi  durumların  toplumun darbelere verdiği tepkisinin şeklini değiştirdiğinin altını çizdi.(Kaynak:EBYÜ)

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çakır Oto Yıkama

Reklam

Satılık Daiire

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği