Chp  İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in  İddialarına Akparti MilletVekili Süleyman Karaman Cevap verdi
Satılık Daiire

Haber:Adem Toprakoğlu

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker TBMM'deki yaptığı konuşmasında İliç'te bulunan altın madeninin tehlike saçtığını,Şeker Fabrikasını siz sattınız artık köylüler şeker alamaz hale geldi. Çayı şekersiz içmek durumunda kaldı. Sadece çayı değil orada arıcılıkta var. Arıcılık yapanlar arılarına şeker alamaz hale geldi. Kendi memleketinde şeker pancarı üretip, şeker fabrikası olduğu halde.

İliç'de madenin hemen yanındaki Çöpler köyü hemen merkeze yakındır. Orada eskiden biz kalktığımızda kuş sesleriyle uyanırdık diyor ilçe sakinleri artık kuş sesi duymaz olduk. Kuşlar birer birer ölüyor. Artık kuş türleri de gittikçe azaldı, sayısı zaten ortadan kalktı diyor.

Bizim o dönemde 70 yıl önce yapılmış olan bir köprünün halatını bile bugün yapamamış olmamız, Bağıştaş'tan karşıya geçen 70 yıllık köprünün halatının senelerdir kopuk ve hala yapılmadığı, yapılması gerekiyor. Yol yok, çocuk parkı yok, okullar yok ve insanlar isyan ediyorlar. Geçmişte emekli olanlar, emekli aylıklarıyla çok güzel geçinebilirken ev alabilirken emekli ikramiyesiyle bugün açıklanan emekli ikramiyesini iyileştirdik dediğiniz rakamlarla evin ancak mutfağını alabiliyorlar. Mutfağın içerisindeki buzdolabına yemek için koyabilecek bir para bile kalmıyor artık.

Batıya tayini çıkan oradaki memurlar ödleri kopuyor biz batıya tayin çıkarsa biz nasıl orada kira ödeyeceğiz nasıl geçineceğiz diye insanların korkulu rüyası olmuş. Küçükbaş hayvan sayısı İliç'te 10 bin iken 2200'e düşmüş. Yani tulum peynirinin merkezinde artık koyun kalmadığı için tulum peyniri de tehlikeye girmiş durumda. Bir kuzuyu yaşatabilmek için diğer kuzulara yem alabilmek için diğer bir kuzuyu satıyoruz ve diğerini yaşatabilelim diyorlar. Büyükbaş hayvan sahipleri de artık yem fiyatlarına yetişemez oldular. Erzincan'ın köylerinde telefonlar çekmiyor, internet yok. Diyoruz ya biz gençlerimizi orada tutalım, üretime katalım, tarım ve hayvancılıkta iş yapsınlar diye ama orada internet dahi yok Erzincan'ın merkez köylerinde bile. Refahiye - İliç yolu hala bitirilmemiş. Biran önce bitirilmesini bekliyorlar. İnsanlar biran önce oranın açılmasını istiyorlar. Erzincan orada bir köy var uzakta dizeleriyle tanınan şair Ahmet Kutsi Tecer'in memleketi. Onun dizelerini hatırlatarak bitiriyorum

Değerli Milletvekilleri;

Hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum.

Sn Ali Şeker Erzincan’ı kısa bir süre ziyaret edip bilgiler aldığı söyledi ancak çoğu yanlış bilgiler

Son dönemde gündeme getirilen ve Erzincan İli, İliç İlçesi, Çöpler Köyü Mevkiinde Anagold Madencilik tarafından işletilmekte olan maden sahasının çevreye verdiği zarara ilişkin haberlere yönelik söz almış bulunmaktayım.

Bu maden sahasında; açık ocak madencilik metoduyla çıkartılan kompleks cevher, yığın liçi yöntemiyle yığın liç ile işlenemeyen oksitli cevher dışındaki sülfit oranı yüksek cevher tank liç yöntemi ile işlenmektedir.

Şu an işletmede olan tesisin Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından verilen; 16 Nisan 2008,  24 Aralık 2014 ve 07 Ekim 2021 tarihli ÇED Kararları, 03.09.2020 tarihli Maden Atığı Bertaraf Depolama Kategori A, Hava emisyonu ve atık su deşarjı konulu Çevre İzin Lisans Belgesi bulunmaktadır.

Maden sahasında faaliyet sırasında izlenecek tüm parametreler, izleme sıklıkları ve alınacak tüm önlemler;  ilgili Bakanlığımızca takip edilmekte ve değerlendirilmektedir.

Maden sahası içinde ve civar köylerde ÇED taahhüttü olarak 7 ayrı noktada sürekli HCN (Hidrojen Siyanür) gazı ölçümleri gerçekleştirilmekte ve bu ölçümler kayıt altına alınmaktadır. Bugüne kadar bu alanlarda kayda değer bir HCN (Hidrojen Siyanür) oluşumu gözlemlenmemiştir. Bu detektörlere ek olarak proses alanlarında ayrıca İş Güvenliği maksatlı olarak işletilen 49 adet sabit HCN (Hidrojen Siyanür) detektörü daha mevcuttur.

Tesiste toplam 26 adet baca bulunmakta olup tüm izlemeler belirlenen periyotlarda ve belirlenen parametreler için yapılmaktadır. İki (2) adet boiler bacasında SEÖS(Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemi) kurulu olup tesis çalıştığı sürece (CO ve O2 parametreleri) online veri alınarak izlenmektedir.

Evaporatörler (buharlaştırıcılar) tüm dünyada madencilik sektöründe uygulaması bulunan Atık Depolama Tesisi susuzlaştırma uygulamalarından biridir. Kaldı ki Tesiste mevcut bulunan evaparasyon üniteleri faaliyette değildir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız,  konuya ilişkin olarak atık barajından alınan numunelerin analiz sonuçları doğrultusunda evaparasyon ünitelerine ilişkin değerlendirme süreci devam etmektedir. Yapılan analizlere göre söz konusu atık barajında yapılan Toplam Siyanür Ölçümleri dedeksiyon limitinin altındadır. Yani söz konusu atık barajında siyanür tespit edilmemiştir.

Tesise ait Maden Atığı Depolama alanından alıcı ortama herhangi bir atıksu deşarjı söz konusu değildir. Her ay 19 adet yeraltı, kaynak, su deposu ve çeşmeden,  8 adet yüzey suyu noktasından örnekler alınmaktadır. Yeraltı suları ayda 1 kez, yüzey suları ayda 2 kez olmak üzere örneklenmekte ve yurtiçi ve yurtdışında çeşitli çevre laboratuvarlarına analize gönderilmektedir. Alanda sızdırmazlığa ilişkin gerekli tedbirlerin alındığı tespit edildikten sonra atık depolama izni verilmiştir.

İliç altın Madeninde atık su riski olduğunu söyledi ama biz her hafta halkımızın sağlığına bir zarar gelmesin diye takip ediyoruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından; söz konusu tesiste 2017 yılından bugüne 55 çevre denetimi gerçekleştirilmiş olup, toprak, su ve hava kirliliğinin önlenmesine yönelik alınan numune ve baca ölçüm sonuçlarının Çevre Kanununda belirtilen standartları sağladığı gözlemlenmiş, tesis ve çevresinde insan ve çevre sağlığını etkileyebilecek herhangi bir çevre kirliliği tespit edilmemiştir.

Ayrı küçükbaş hayvan sayısı 2020ye düşmedi aksine 62500 adet e çıktı

Bağıştaşta köprü dar diyor ama oraya Viyadük yapıldı

Refahiye İliç arası duble yol yapılıyor

Sayın Ali Şeker Erzincan’a hizmet ettiği yıllarda kalmış.

Başbakanımız deyimiyle her hafta dostluğun kardeşliğin ve hoşgörünün şehri

Erzincan’ımız dayız ve hemşerilerimizin her sorunu ile ilgileniyoruz…..

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çakır Oto Yıkama

Reklam

Satılık Daiire

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği