Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları için önemli bir porje Erzincan’da gerçekleştirildi
Satılık Daiire

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları için önemli bir porje Erzincan’da gerçekleştirildi

Haber:Adem Toprakoğlu

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi (EBYÜ) ile Hacettepe Üniversitesi arasında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Anadolu Projesi kapsamında  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vildan Göknur Haliloğlu Erzincan’a geldi.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi toplantı salonunda,Basınla bir araya gelen  İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, Başhekim Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulmecit Kantarcı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vildan Göknur Haliloğlu üniversiteler arası yapılan proje çocuk çalışmaları hakkında bilgiler verdiler.

cocuk-saglıgı2

Düzenlenen toplantıda İlk olarak konuşma yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulmecit Kantarcı “iki üniversite arasında yapılan çalışmaların önemli olduğunu ve yeni yetişen tıp fakültesi öğrencilerinin bu projeden oldukça verim alacaklar. “Bugün aramızda YÖK Anadolu Projesi çerçevesinde Hacettepe Üniversitesi Pediatrik Nöroloji, Çocuk Nörolojisi anabilim dalında Profesör olan Göknur Haliloğlu hocamız var.

Erzincan'da hem öğrencilerimize hem de Pediatri doktorlarına, çocuk doktorlarına bilgi paylaşımı yapmak hem de burada ki hastaları yerinde görmek amacıyla üniversite arasındaki işbirliği doğrultusunda aramızda bulunuyor. YÖK Anadolu Projesinde Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ile Hacettepe Üniversitesi kardeşlik üniversite kabul edilmiştir.

Erzincan'ımızda hastalarımızı görmek ve buradaki tıp fakültesi öğrencilerine örnek olmak aynı zamanda Pediatri hekimlerine de bir yol gösterici manasında bulunmak ve hastalarımız da yerinde görmek, muayenelerini yapmak, nasıl olacağını sağlamak buradaki hekimlere elindeki hastaların tedavisi hususunda çözüm üretebilmelerini göstermek.diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vildan Göknur Haliloğlu ise yapılan projede ki temel hedefin karşılıklı üniversiteler olarak çocuk hastalıkları üzerinde bilgi alış verişinde bulunmak olduğunu belirterek, “Buradaki temel hedef; tıp fakültesi öğrencileri başta olmak üzere, aile hekimleri, çocuk sağlığı alanındaki çalışanlar, çocuk nörolojisi ilgilendiği temel alanlarda gelişim basamaklarının değerlendirilmesi, gelişme çağındaki gecikmelere yaklaşım, temel olarak gördüğümüz hastalık noktalarında belirli nöbetler gibi temel öğrenim hedefleri belirleyerek karşılıklı olarak bilgileri aktarmak. Dedi.

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Başhekimi Doç. Dr. Ufuk Kuyrukluyıldız ise yaptığı konuşmasında “ Erzincan'da ki sağlık hizmetini üst seviyelere çıkarmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ve göstereceklerini kaydederek, “Hem eğitim alanında hem de sağlık hizmeti alanında hastanemiz üniversite tarafından destekleniyor. İlimizde sağlık sistemini ve sağlık hizmetini üst seviyelere çıkarmak için böyle tecrübeli hocalarımıza ihtiyacımız sonsuz. Amacımız Erzincanlı hemşerilerimizin, çevre illerden gelecek hastalarımızın bütün problemlerini burada çözebilmek.diye konuştu.

Erzincan İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise yaptığı konuşmasında sağlık hizmet çeşitliliğini arttırmaya çalışacaklarını belirterek, “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi arasında yapılmış olan bir kardeşlik protokolü vesilesiyle hocamız aramızda. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı işbirliği protokolü çerçevesinde sağlık hizmetlerimizi yürütüyoruz.

Üniversitemizin gayretleriyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çocuk yan dallarının arttırılması yönünde istişare edeceğiz. Hocamızın burada olması bizim için çok önemli ,Kendi dalında çok iyi bir hocamız. Tecrübelerinden, deneyimlerinden faydalanacağız. Bundan sonra ki süreçte de inşallah hocamızı zaman zaman aramızda görmek istiyoruz ,Bizlerde burada Erzincan'a hizmet için elimizden geleni yapacağız. Sağlık hizmet çeşitliliğini arttırmaya çalışacağız. Diye konuştu.

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çakır Oto Yıkama

Reklam

Satılık Daiire

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği