“Hipertansiyon Durağı”
Satılık Daiire

Haber:Rabiye Okumuş

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü Kapsamında Üniversite Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü akademisyen ve öğrencileri farkındalık oluşturmak amacıyla “Hipertansiyon Durağı” oluşturarak vatandaşlara hipertansiyona dikkat çeken bilgilendirmede bulundular.

Özellikle ileri yaştaki vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği durakta vatandaşlara Hipertansiyon rahatsızlığında yaşanan risk faktörleri olan sigara, alkol, tuz kullanımı, yaş vb. sorular sorularak, önlenebilir bir hastalık olan Hipertansiyondan korunmanın yolları ve özen gösterilmesi gereken konulara dikkat çekildi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğr. Gör. Demet Güneş şu ifadelere yer verdi; “Her 17 Mayıs’ta toplumun öncelikli sağlık problemlerinden biri olan hipertansiyona dikkat çekmek için çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. EBYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ‘İç Hastalıkları ve Hemşirelik Bakımı’ dersi sosyal etkinlik projesi kapsamında “Dünya Hipertansiyon Günü” etkinliği planlayarak toplumun farkındalığını arttırmayı amaçlıyoruz. Herkesin de bildiği gibi yüksek kan basıncı olarak bilinen hipertansiyon, ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olması nedeniyle sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Tuz tüketimini azaltmak, sağlıklı beslenme, şişmanlığın önlenmesi, düzenli egzersiz yapılması, tütün ve alkol tüketiminden uzak durulması, stresten uzak bir yaşamın olması sağlıklı yaşam davranışları arasında yer almaktadır.”

Daha sonra konuşma yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Dilber Yılmaz gerçekleştirdikleri faaliyet hakkında bilgilendirmede bulundu. Yılmaz konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Biz bugün Hipertansiyon farkındalığı kapsamında EBYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2. Sınıf öğrencileri olarak bir etkinlik düzenledi. Herkesin de bildiği gibi Hipertansiyon, diğer bir ismiyle Yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan bir tanesidir. Hipertansiyon aynı zamanda küresel bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek tansiyon kalp hastalarında, böbrek hastalarında, inmede, erken ölüm gibi birçok hastalıkla ilişkilidir. Bu nedenle Hipertansiyon bizim hayatımızda çok önemli bir yer edinmekte. Bunun için halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için buradayız.”

Programda son olarak konuşma yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi Şiyar Yılmaz ise şunları ifade etti: “Bugün 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü. Bizlerde Erzincan’da böyle bir farkındalık yaratmak için etkinliğimize gelen bireylerin tansiyonlarını, boy ve kilolarını ölçüp, beden kitle indekslerine bakıyoruz. Yapılan tetkikler sonucunda gelen bireylere ufak çapta bir bilgilendirme bulunup, broşürler vererek hastalarımızı uğurluyoruz. Bize bu imkanı veren Erzincan Valiliğine ve Erzincan Belediyesine teşekkürlerimizi iletiyoruz. Gördüğünüz gibi Erzincan halkının ilgisinden dolayı hepsine tek tek teşekkür ediyoruz. Sağlıklı günler.”(Kaynak:EBYÜ)

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çakır Oto Yıkama

Reklam

Satılık Daiire

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği