Sanayi Esnafı Dertli, Sorunlarına Çözüm Bekliyorlar
Satılık Daiire

Haber: Oktay KILINÇ

İçerisinde bulunduğumuz Pandemi süreci ve yaşanan ekonomik sıkıntılar sanayi esnafını da olumsuz yönde etkiliyor. Artan girdi maliyetlerinin altında ezildiklerini, Çalıştıracak çırak bulamadıklarını, hızlı gelişen araç teknolojilerine ayak uydurmaları gerektiğini dile getiren sanayi esnafının yetkililerden de istekleri var.

Yeni Sanayi Sitesinde Rot-Balans işi yapan Esnaf Osman İlhak, Gelişen sanayi teknolojilerine dikkat çekerek: Sanayide artık Liselerimizin olması, ARGE Merkezlerimizin olması, Eğitim ve Uygulama Merkezlerimizin olması artık şart ve kaçınılmaz, diye konuştu.

Osman İlhak konuşmasında şunları ifade eti; “ Sanayi Sitesinde Rot-Balans üzerine alışmaktayım. 20 Yıldır hizmet vermekteyim. Sanayide sıkıntılarımız çok, burada %85 civarındaki çalışan esnafımız kiracı, kiracı oldukları içinde günümüzün ekonomik kırizide belli, kiralarda yüksek oranda artış var, dükkan maliyetlerinde artış var bunun altında da ezilen sanatkarlarımız var.

Burada Sanayi Bakanlığının ve Sanayiyi desteklemiş olduğu birtakım projeler var, çok hızlı bir şekilde inşallah çözülür.

Asıl olan Sanayinin bir düşmanı var buda gelişen araç teknolojileri. Gelişen araç teknolojileri altında ezilen sanayimiz var. Eğitilmede bunu bağdaştırarak inşallah daha çok dükkan yaparak teknoloji ile birlikte ilerlememizi sağlayan sistemler var. Burada Devletin desteği çok önemli, bireysel şahıslar olarak biz bunlarla savaşamayız burada öyle bir gücümüz yok, zaten eziliyoruz her geçen gün değişen sistemlerin altında.

İnşallah Devletimizin desteğini de alıp çok kısa sürede çünkü hiç zamanımız kalmadı çok hızlı gelişiyor araç teknolojileri. Bizimde bir an önce buna ayak uydura bilmemiz için Sanayi Bakanlığının birçok ilde desteklerini gördük, birçok il bunlardan faydalandı inşallah en kısa sürede Erzincan’da bu durumdan faydalanır ve gelişen araç teknolojisine bir an önce yetişiriz. Tabi bunu eğitimle beraber yapmak zorundayız, inşallah sanayide artık Liselerimizin olması, ARGE Merkezlerimizin olması, Eğitim ve Uygulama Merkezlerimizin olması artık şart ve kaçınılmaz, inşallah bunları da başaracağız” diye konuştu.

 

“Yalvarıyoruz ki adam getirsin de çocuğunu versin çalıştıralım yetiştirelim, çalıştıracak çırak bulamıyoruz”

Sanayide Oto Yağ Değişim işi ile uğraşan Hüsamettin Aydemir ise Artan girdi maliyetlerinin işlerini etkilediğini, çalıştıracak çırak bulamadıklarını dile getirerek ekonominin düzelmesini istedi.

Hüsamettin Aydemir Konuşmasında şunları kaydetti; “ Pandemi hastalığından sonra birde pahallılık bizi perişan etti, işlerimiz baya düştü, alım gücümüz düştü, vatandaşlarında alım gücü düşünce haliyle işlerimiz tökezledi.

İşleri geçtiğimiz yıllara göre kıyaslayacak olursak, uzun yol giden araç sürücüleri araçlarının yağını değişiyor ama şehir içerisinde ki sürücüler araçlarının yağ değişim vakti geldiği halde 2 bin – 3 bin Km daha gitsin ondan sonra değiştirelim diyorlar.

Malzeme fiyatları çok aşırı bir şekilde arttı, haliyle müşteriye de yansıyor. Bizim alım gücümüz düştüğü gibi müşterinin de alım gücü düştü, yani işlerimiz baya düştü. Elaman sıkıntımız var, elaman artık yetiştirmek mümkün değil. Yalvarıyoruz ki adam getirsin de çocuğunu versin çalıştıralım yetiştirelim, çalıştıracak çırak bulamıyoruz.

Yetkililerden bu ekonominin düzelmesini istiyoruz, inşallah bu ekonomi düzelirde herkesin işi gücü yerine gelir” diye konuştu.     

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çakır Oto Yıkama

Reklam

Satılık Daiire

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği