Ziraat Odası :“ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”
Satılık Daiire

Ziraat Odası :“ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

Haber:Oktay Kılınç

Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında artık çiftçinin dayanacak gücü kalmadığını ifade etti.

Geyik “Geçtiğimiz yıl Litresi 7 TL civarında olan Mazot bu yıl 28 TL yi geçerek %300’ün üzerinde artış sağlamıştır.

Özellikle hasat mevsiminin yaklaşması daha sonra söküm ve ardından da güzlük ekim zamanı ile birlikte çiftçilerimiz yoğun bir akaryakıt tüketimi içerisinde olacaklar.

Her geçen gün artan ve bir türlü durdurulamayan Akaryakıt fiyatlarının çok yüksek olması, hem üreticilerimizi hem de dolaylı olarak tüketicilerimizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı olarak bu sorunlarımızı anlatmak için şehrimizdeki Siyasi Parti Başkanlarından, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci’yi, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Salih Aksu’yu, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ayhan Doğan’ı, İyi Parti İl Başkanı Ümit Özker’i Makamlarında ziyaret ederek, her geçen gün artan Akaryakıt fiyatlarından dolayı Çiftçilerimizin artık Traktörlerini çalıştıracak Mazot alamadıklarını, tarlayı sürecek yakıtı karşılayacak güçlerinin olmadığını, bununda üretimi olumsuz yönde etkilediğini, tarımsal ve hayvansal üretimdeki diğer girdi maliyetlerinin de yüksek olduğunu bu durumun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini kendilerine ilettik.

Özellikle Ak Parti ve MHP İl Başkanlarından sorunlarımızı Milletvekillerine ve Partilerinin Genel Merkezlerine aktarmalarını istemekle beraber;

1-Çiftçilerin kullandıkları Mazot’ta ÖTV ve KDV’nin kaldırılması.

2-Akaryakıt fiyatlarının bir an önce çiftçilerimizin alım gücüne göre düşürülmesi.

3-Üreticinin gelen zamlardan etkilenmemesi için Akaryakıt fiyatlarında sabit fiyat uygulanması sisteminin başlatılması.

4-Gübre ve Yem fiyatlarında mutlak suretle indirim yapılması.

5-Verilen desteklerin kış döneminde değil, özellikle hasat dönemlerinde verilmesi.

6-Şeker Pancarı, Hububat v.b gibi ürünler için belirlenen taban fiyatlarının, artan girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak, Üreticilerimizin zarar etmeyecekleri şekilde yeniden ivedilikle güncellenmesi.

Unutulmamalıdır ki Erzincan Tarım ve Hayvancılık Şehridir. Bu nedenle Erzincan Ziraat Odası Başkanlığı olarak bu taleplerimizin bir an önce hayata geçirilmesi üreticilerimiz açısından ciddi anlamda önem taşımaktadır.

Artık Dayanacak Gücümüz Kalmadı.dedi.

 

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Çakır Oto Yıkama

Reklam

Satılık Daiire

Yazarlarımız

Anket

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği