Dünyanın en güçlü MRI cihazı ile çekilen insan beyninin en net görüntüsü yayınlandı!

Fransa Atom Enerjisi ve Alternatif Enerjiler Kurumu (CEA) tarafından dünyanın en güçlü manyetik rezonans görüntüleme (MRI) cihazı ile yapılan insan beyninin en net görüntüsü yayınladı.

20 YILDAN ÜZÜN SÜREN BİR ÇALIŞMA

CEA'dan tarafından yapılan yazılı açıklamada; "Iseult" adlı MRI cihazı ile çekilen beyin görüntüsünün 20 yıldan uzun süren bir çalışma sonucu elde edildiği belirtildi. Yapılan çalışmalar kapsamında MRI cihazının son birkaç ay içerisinde yaklaşık 20 sağlıklı gönüllü vatandaş üzerinde test edildiğiyle ilgili yapılan açıklamada yaklaşık 4 dakika içinde en net beyin görüntüsünün elde edildiği bilgisi verildi. 11,7 Tesla manyetik güce sahip olan “Iseult MRI” makinesi ile kısa zamanda çekilen görüntülerin hastanelerde yaygın olarak kullanılan cihazlar ile elde edilmesinin saatler sürebileceği bilgisine yer verildi. Iseult Projesi Başkanı ve CEA Araştırma Direktörü Nicolas Boulant tarafından yapılan açıklamada, verilerin daha yüksek kalitede olabilmesi amacıyla yapılan araştırmanın birkaç yıl daha devam edeceğini söyledi.

Lyrid meteor yağmuru başladı, bu muhteşem gökyüzü şölenini kaçırmayın Lyrid meteor yağmuru başladı, bu muhteşem gökyüzü şölenini kaçırmayın