Sıkıntılı süreçlerin artık iyice ortaya çıkması ve görünür olmasını sağlayacak olan bu tutulma hepimizi yeni adımlar atmaya yönlendirecek. 5. evde, 5°’de Terazi burcunda gerçekleşecek olan tutulmanın altyapısında Aslan çalışıyor diyen Astolog N. Nehir Özbek'in kaleminden işte ay tutulmasının etkileri:

Tutulma neleri etkileyecek?

Haritada etkili olan sabit yıldızlara baktığımızda; hava değişimlerini, deniz olaylarını, gemi ile alakalı sorunları, deniz kazalarını, donanmalarla alakalı konuları, boğulma tehlikesini, zehirlenme konularını, hava ile alakalı olan tüm sektörler için sıkıntıları, deniz ticareti ile alakalı sıkıntılı süreçleri, yine bu alanlarda yaşanacak kazaları vurguladıklarını söyleyebilirim. Yine bu süreçte bağırsak ile alakalı rahatsızlıklara dikkat etmekte fayda var. Bazı ihanet haberleriyle de karşı karşıya kalabiliriz, devlet büyükleri ile ilgili sıkıntılı süreçler gündemimize gelebilir, bazı konuları yönetmek için riskli kararlar karşımıza çıkabilir. Aynı zamanda hem tutulma etkisi hem de bunu destekleyen sabit yıldızlarla birlikte; yenilenme, yeniden canlanma ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu belirtmeliyim.

Tutulmanın gerçekleştiği ve etkilediği evlere baktığımızda; gençler, çocuklar, eğitim sistemi, sanatçılar, tanınmış figürler, sporcular, spor kulüpleri, sanat ve sosyal aktivitelerin gerçekleştirildiği mekanlar, ticaret, para, banka konuları, kredi sistemleri, alacak verecek konuları, borçlanmalar, uluslararası para piyasaları ile alakalı ciddi gündemler geliyor. İçinde bulunduğumuz sürecin içerisinde süre global ekonomik kriz ile alakalı olarak Yokuş aşağı ilerlediğimizi ve bu ilerlemenin maalesef devam edeceğini ön görmemiz mümkün.

Tutulma bireysel olarak nelei etkileyecek?

Gelelim bireysel hayatlarımıza. Çocuklarımızla, onların eğitimiyle, okulları ve sosyal çevreleri ile ilgili çözmemiz gereken gündemler karşımıza gelebilir. Yine kendimizle alakalı ve sosyal çevremizle alakalı bazı farkındalıklar yaşayabiliriz. Kendimizi var ederken ve hayatta ilerlememizi sağlayan tüm motivasyonlarımızı önümüze koyduğumuzda değerlendirmemizi artık çok daha objektif yapmamız gereken bir sürecin içerisine zorunlu olarak giriyoruz. Gerçekten bir konuyla ilgili karar verirken, kendi isteklerimizi ortaya koyarken, asıl içsel ihtiyaçlarımızı fark ediyor muyuz bunu sorgulamamız gereken dönemdeyiz. İhtiyaçlarımız, hayallerimiz, isteklerimizle ilgili olarak kendimizle oturup, objektif bir şekilde ve biraz sert bir üslupla kendimizi eleştirmemiz gerekiyor. Bazı konuları değerlendirirken gerekli değişikliği önce kendimiz yapmamız gerekiyor. Seçimlerimizin sonuçlarının verdiği üzüntüyü, karşı tarafın davranışları üzerinden ve karşı tarafı suçlayarak değerlendirme zamanı bitti. Bunu kabul etmek zor olsa da bu anlamda objektif olmak ve Terazi doğru çalıştırmak çok önemli.
Bu dönemde hayatın akışı içerisinde yaşadıklarımız, büyük aile içerisinden verdiğimiz kayıplar, özellikle maddi konulardaki paylaşımlarla alakalı olarak ilişkilerin çok ciddi sınavdan geçeceğini söyleyebilirim. Süreç içerisinde süregelen, düşe kalka olsa da idare edilen bazı akrabalık ilişkileri sonlanacak. Yılların verdiği birikimle, herkes eteğindeki taşları dökecek ve bu doğrultuda kimi bağlar kopacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz haftadan itibaren başlamış olan bu etkiler bazılarınızın haritasında çoktan çalışmaya başladı. Bu süreçte dolunayın projeksiyon etkisi ile sıkıntılar iyice görünür olacak ve başımı öbür tarafa çevirip idare edeyim deme şansımız artık kalmadı. 8 Nisan tutulmasına giderken ortaya çıkacak bu konularla ilgili artık çözümlenme zamanı.

Tutulmanın etkisi nekadar sürecek?

Bu dönemde başlayacak olan, başlamış olan sıkıntılarla ilgili çözüm süreci önümüzdeki altı aya yayılacak. Kardeşlerle, kuzenlerle, yakın akrabalarla, aile büyükleriyle ilişkiler baştan aşağı sorgulanacak gibi durmakta. Bu süreçte mal paylaşımı ile ilgili konuları fazlaca gündemde tutabiliriz. Yine sosyal çevreyle alakalı olarak bazı çözümlenmeler, işten gelecek olan kazançlarla alakalı olarak halihazırda olan aksiliklerin adil bir şekilde çözümlenmesi söz konusu olacaktır.

Hukuk devleti nedir? Yönetimde liyakat nedir? Hukuk devleti nedir? Yönetimde liyakat nedir?

Tutulmanın getirdiği güzellikler

Biraz da ikili etkilerden bahsedelim süregelen ilişkiler resmiyete dök dökülebilir. Daha önce kaçırdığınız fırsatlar tekrar önünüze gelip dengeli bir şekilde çözüme ulaşabilir. İçinizde tuttuğunuz, cesaret edip söyleyemediğiniz sevginizi karşıya gösterme cesareti bulabilirsiniz. Burada önemli olan bu dönemde başlayan yeni bir ilişki değil daha önceden devam eden ilişkilerle alakalı olarak güzel çözümler geliyor Olması, yeni başlayan ilişkilerle ilgili beklemekte fayda var. Ve tabii ki madalyonun öbür tarafında uzun süredir sıkıntılı olarak devam eden ilişkilerin bitişi görünüyor.
Toparlamak gerekirse global anlamda da çok sempatik olmayan bu tutulma, bireysel hayatlarda da bir çok konuyu çözmek ve adalet terazisini doğru çalıştırıp dengelemek için geliyor. Tutulmanın başlatacağı konular 8 Nisan tutulmasıyla da iyice güçlenerek önümüzdeki altı ay içerisinde çözüme kavuşuyor olacak. Bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken yanımızdaymış gibi görünen ama aslında kendi planlarını uygulamaya devam eden kişilere karşı dikkatli, temkinli olmak ve duygusallığa kapılıp herkese inanmamak. İlişkilerin hepsini gözden geçirmemizi mecbur kılan bu tutulma ile başlayan süreç 8 Nisan’da artık bireysel hareketlerimize dönüşerek süreci ilerletmemizi sağlayacak.
Ortalığı karıştırarak gelen ve ilişkileri sarsacak olan ay tutulmasında sakinliğimizi koruyarak, aklı selim de kalarak hareket etmeye gayret etmemiz dileklerimle .

Astolog N. Nehir Özbek