Erzincan Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Selçuk Aydın 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile basın bildirisi yayınladı.

Aydın yaptığı basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla 5 Haziran günü, “Dünya Çevre Günü” olarak kabul edilmiştir. Bilindiği üzere çevre farkındalığının artırılması ve çevre kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar ile ilgili olarak her yıl 5 Haziran tarihinde kutlanan "Dünya Çevre Günü" ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığımızın 2022/3 Genelgesi ile 5 Haziran tarihinin bulunduğu haftanın  "Türkiye Çevre Haftası" olarak kutlanacağı belirtilmiştir.

Bu nedenle Ülkemizde de 5 Haziran, “Dünya Çevre Günü” olarak ve 5 Haziran tarihinin bulunduğu hafta“Türkiye Çevre Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda 2024 yılında da 81 İlimizde eş zamanlı olarak 5-9 Haziran Haftası Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanmaktadır.

Çevre; insan ve tabiat varlıklarının birbirleriyle etkileşim içinde bulunduğu bir sistemdir. Hızlı nüfus artışı ve sanayileşme, çevrenin kirlenmesini gün geçtikçe arttırmaktadır. Bu sebeple çevre ve çevre meseleleri hızla değişen dünyanın ve ülkemizin ana gündem başlıklarından birini oluşturmaktadır.

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun amacı, “Bütün canlıların ortak varlığı olan çevrenin, sürdürülebilir çevre ve sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda korunmasını sağlamaktır.’’

Erzincan'da geceyi gündüz gibi yapan görüntüler Erzincan'da geceyi gündüz gibi yapan görüntüler

Bu amaçla; gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için, öncelikli olarak var olanı korumak, kirlenmeyi önlemek, yeşil alanları koruyup çoğaltmak ve denizleri korumak, toplumsal duyarlılığın artmasını sağlamak, hepimizin ortak görevidir.

Her yıl İl MüdürlüğümüzceBakanlığımız tarafından belirlenentema çerçevesinde etkinlikler düzenlenmektedir. Bu yıl ‘‘Hepimizin Bir Dünyası Var’’ temasıyla etkinliklerimiz gerçekleştirilmektedir. Söz konusu haftada çevrenin korunması, çevre kalitesinin iyileştirilmesi ve toplumun her kesimi tarafından çevre koruma faaliyetlerine bilinçli bir katılımın sağlanması amacıyla farklı etkinlikler ve farkındalık çalışmaları düzenlenmektedir.

Yaptığımız tüm çalışmaların, çevre kirliliğinin etkilerine ve sonuçlarına dikkat çekmesini, daha sağlıklı bir çevre için, daha temiz bir dünya için çabaları yoğunlaştırmanın, yaşanabilir çevre oluşturmamıza vesile olmasını temenni ediyor, Erzincan halkına doğayı sevelim, yeşili koruyalım diyerek, herkesin sağlıklı, temiz ve zarar görmemiş bir çevrede yaşamını  sürdürmesini Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü olarak dileriz.ÇünküHEPİMİZİN BİR DÜNYASI VAR."

Editör: Haber Merkezi - A