Çin, Almanya ve Güney Kore gibi ülkelerde bireysel yatırımlar hızla artarken, altın yatırımcılar için güvenli bir liman olarak öne çıkıyor. Karar, Dünya Altın Konseyinin altın fiyatlarında beklediği tahmini yazarak altın alacakları ve borcu olanları acele etmeleri konusunda uyardı.

Pandemide yatırım aracı olarak yeniden hatırlanan ons altın, küresel kriz dönemlerinde cazibesini korumaya devam ediyor. Özellikle yılın ikinci yarısında beklenen Fed faiz indirimlerinin, dolar endeksinde düşüşe yol açarak altının cazibesini daha da artıracağı tahmin ediliyor.

Altında Korkutan Tarih, Altın Alacaklar Acele Edin

Kola, meyve suyu ve buzlu çaya zam geliyor, İşte yeni fiyatları Kola, meyve suyu ve buzlu çaya zam geliyor, İşte yeni fiyatları

3 ÜLKE DAHA ALTINA YATIRIMINI ARTIRIYOR

Çin Merkez Bankası (PBOC), nisan ayında altın rezervlerini 18 ay üst üste artırarak elindeki külçe altın miktarını 2.264 tona çıkardı. Anketler, 18-40 yaş arası genç tüketicilerin yüzde 70'inin saf altın takı satın almayı planladığını gösteriyor.

Almanya'da hane halkının elinde tuttuğu altın miktarı, 2021'den bu yana 35 ton artarak 9.034 tona yükseldi. Bunun 5.229 tonu külçe veya madeni para yatırımı olarak tutulurken, geriye kalan 3.805 tonu mücevher olarak değerlendiriliyor.

Güney Kore'de külçe ve madeni paralara olan talep yıllık yüzde 27 artışla 5 tona yükseldi. Ülkenin en büyük market zinciri, mini altın külçelerini müşterilere sunmaya başladı.

Altında Korkutan Tarih, Altın Alacaklar Acele Edin 1

YENİ REKOR AÇIKLANDI

Dünya Altın Konseyi, altına olan talepte Vietnam'dan Moğolistan'a kadar birçok ülkede artış yaşandığını raporluyor. Beklentilerin eylül ayına doğru kayması, ons altının hızını keserken, Ortadoğu'daki gerilimler güvenli liman alımlarına neden oluyor. Bu tablo, kısa vadede fiyatlarda konsolidasyonun yaşanabileceğine işaret etse de Wells Fargo'nun yıl sonu tahminine göre altın fiyatlarının 2.500 dolara ulaşması bekleniyor.

ALTIN BORCU OLANLAR DİKKAT

Türkiye'de artan enflasyon karşısında parasının değerini korumak için gram altına yönelen vatandaşlar için bu gelişmeler dikkatle takip ediliyor. Yatırımcılar için bu ortamda altının sağlam bir yatırım aracı olmaya devam edeceği öngörülüyor. Uzmanlar altın borcu olan vatandaşlar için de imkanları varken bu seviyede altın almaları yönünde tavsiyede bulunuyor.