Amerikalı beyin uzmanı, Alzheimer'ın dikkat edilmesi gereken üç erken belirtisine değindi. Alzheimer, 3 erken belirti ile ortaya çıkıyor.

ABD'li beyin bilimci Robert Love, bir kişinin bunadığını gösteren üç erken belirtiyi açıkladı. Robert Love, bu şaşırtıcı erken belirtileri bilmenin, Alzheimer'ı yavaşlatmaya yardımcı olmak için teşhis ve tedavi almak için önemine dikkat çekti.

"Alzheimer hastalığını durdurmanın veya önlemenin anahtarı onu erken yakalamak veya başlamadan önce yakalamaktır. Önleme programınıza ne kadar erken başlarsanız, Alzheimer'ı önleme ayrıca Alzheimer hastalığına bağlı hafıza kaybını tersine çevirme şansı o kadar yüksek olur."

İŞTE ALZHEIMER’IN ERKEN BELİRTİLERİ

Robert Love, eşyaları tuhaf yerlerde unutmanın büyük bir işaret olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

"Bu durum sadece eşyaları yanlış yere koymak değil, eşyaları garip yerlere koymaktır.  Yani araba anahtarlarını araba anahtarlarının gitmediği yerde bulmak ya da telefonunuzun yastığını altında olması ya da bu tür durumlar."

Alzheimer hastalığı olan kişiler daha az sosyal olmaya başlıyor. Arkadaşlarını veya ailelerini görmek istemeyebilir ya da sosyal aktivitelere katılmak için daha az heyecanlı olabiliyor.

Fark edilmesi gereken son erken belirti, ruh halindeki değişiklikleri içeriyor. Love şöyle açıklıyor:

"Alzheimer hastalığı sadece düşünmekle ilgili değil. Alzheimer aynı zamanda ruh haliyle de ilgili."

Alzheimer hastalığının diğer yaygın belirtileri şunlardır:

Hafıza kaybı

Yoğunlaşma güçlüğü

Alışveriş yaparken doğru para üstünü karıştırmak, alışılmış günlük işleri yapmakta zorlanmak

Bir konuşmayı takip etmekte ya da doğru kelimeyi bulmakta zorlanmak

Zaman ve yer konusunda kafa karışıklığı

“Canan Karatay uyardı: Hastalıkta çay tüketimine dikkat edilmeli!" “Canan Karatay uyardı: Hastalıkta çay tüketimine dikkat edilmeli!"

Ruh hali değişiklikleri