Hamilelik haberinin ardından, odak noktanız bebeğiniz olur. Bebeğinizin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için en önemli faktör anne sütüdür. Anne sütü, bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılar ve anne-bebek bağını güçlendirir. Uzmanlar, ilk 6 ay sadece anne sütünün bebeğe verilmesini önerir. Anne sütü, bebeğinizin sağlıklı büyümesi için vazgeçilmezdir. Peki anne sütünü artırmanın yolları nelerdir

ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Anne-bebek iletişimi: Emzirme sırasında oluşan ten teması ve göz teması, prolaktin (süt anlamına gelerek annelik hormonu) ve oksitosin(huzur, şifa hormonu) hormonlarının salınımını artırarak anne sütünün artmasını sağlar.

Annenin psikolojik durumu: Annenin stresten uzak ve iyi dinlenmiş hali, süt üretimini olumlu etkiler.

Doğru emzirme pozisyonu: Bebeğinizi doğru pozisyonda ve sık sık emzirmek, süt üretimini artırır.

Çiçeğe göre karakter analizi, Hadi bir çiçek seç... Çiçeğe göre karakter analizi, Hadi bir çiçek seç...

Göğüs pompası: Özellikle sezaryen doğum sonrasında göğüs kanallarının yeterince açılmaması durumunda süt miktarını artırmak için göğüs pompası kullanılabilir.

Dengeli beslenme: Doğru ve dengeli beslenme, süt üretimini artırır. Annenin kontrolsüz olarak diyetler uygulaması süt miktarını ve kalitesini azaltabilir.

Enerji ihtiyacı: Emzirme döneminde annenin enerji ihtiyacı artar. Doktor tavsiyesiyle beslenmek ve süt üretimini azaltacak besinlerden kaçınmak önemlidir.

Bu ipuçlarına dikkat ederek, anne sütünün miktarını artırabilir ve bebeğinizin sağlıklı gelişimini destekleyebilirsiniz.

Bebek

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN BESİNLER NELERDİR?

Su: Anne sütünün büyük bir kısmı su ile oluşur. Annenin günlük olarak en az 2-3 litre su tüketmesi oldukça önemli olup, süt üretimine katkı sağlar.

Maden suyu: Mineral bakımından zengin doğal maden suları, vücut dengesini sağlayarak süt üretimine katkıda bulunur.

Yeşil yapraklı sebzeler: Ispanak, maydanoz, roka, marul, semiz otu ve kara lahana gibi yeşil sebzeler bol miktarda vitamin barındırırlar. Bu besinler, annenin ihtiyacı olan enerjiyi sağlar ve süt üretimini artırır.

Havuç: A vitamini bakımından zengin olan havuç, enerji sağlar ve süt üretimini artırır.

Protein: Kırmızı et, kefir, yumurta,nohut ve mercimek  gibi protein kaynakları, süt üretimini artırır.

Bitki çayları: Rezene çayı, ısırgan otu çayı gibi bitki çayları, süt üretimini artırabilir.

Kuruyemişler: Ceviz, fındık, kuru incir gibi kuruyemişler enerji verir ve süt üretimini artırır.

Beyaz üzüm: İçerdiği B, C, E vitaminleri ve kalsiyum, demir, fosfor gibi mineraller bakımından zengin güçlü bir besindir. Annelerin stresini azalttığını ve yorgunluğuna iyi gelerek anne sütünü arttırdığı ile bilinir.

Tüm bilinen süt artırıcı yiyeceklerin aşırı tüketiminden kaçınılmalı, doktorunuzun önerdiği miktarlarda alınmalı ve beklenmedik bir etki fark edildiğinde doktorunuza danışılmalıdır.