Son iki yılda oldukça yüksek seviyelere ulaşan otomobil fiyatları, araç alımını zorlaştırırken yeni bir yatırım modeli de ortaya çıktı. Hükümet, aşırı fiyat artışlarına karşı önlem olarak "6+6" sistemini uygulamaya koydu. Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el otomobillerle ilgili aldığı kararın ardından, "al-satçı" olarak bilinen araç ticareti yapan kişiler pazardan çekilmeye başladı.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, otomobil piyasasında fiyat artışlarının durduğunu belirtti. Ayrıca yüksek kredi faizleri nedeniyle araç sahibi olmanın da ciddi şekilde azaldığını ifade eden Ertemel, satışlardaki düşüş nedeniyle bayilerin müşterilere indirimli fiyatlar sunduğunu açıkladı.

Ertemel şöyle konuştu;

Çiftçilere tarımsal destek müjdesi! Mazot ve gübre desteği miktarları açıklandı Çiftçilere tarımsal destek müjdesi! Mazot ve gübre desteği miktarları açıklandı

"Ülkenin genel ekonomi politikaları çerçevesinde faiz oranları ve temmuz ayında bankaların taşıt kredilerinde getirdiği sınırlamalar gibi etkenlerle tüketiciler kredi almakta zorlanıyor. Ayrıca mevcut kredilerin faiz oranları geçmişe göre yüksek seviyelerde. Bu nedenle krediye erişimde zorluklar yaşanıyor ve yüksek kredi ödemeleri talebi azaltmış durumda.

Geçmişte otomobil talebi oldukça yüksekti. Ancak pandemi nedeniyle olumsuz koşullar, otomobil üretimini olumsuz etkiledi ve otomobil bir yatırım aracı ve kayıt dışı ticaret alanına dönüştü. Talep artmasına rağmen olumsuz koşullar, otomobil pazarının dengesini bozdu ve fiyatlar olağanüstü arttı.

2023 yılı itibariyle üretim arttı ve 6+6 yönetmeliğinin etkisiyle otomobil fiyatlarındaki artış durdu. Ancak kredi daralması nedeniyle otomobil talebi oldukça düşük. Yine de geçmişteki yüksek talep, olumsuz koşullar nedeniyle hem fiyatları hem de sektörü olumsuz etkiliyordu.

Otomobil fiyatları artışı durdu. Bu dönemde birçok bayi, müşterilere liste fiyatının altında indirimler sunuyor. Ayrıca tüm markalarda takas teşvikleri ve uygun finansman seçenekleri gibi kampanyalar düzenleniyor. Sıfır araçlarda arz fazlalığı ve cazip teklifler nedeniyle ikinci el otomobil fiyatlarında da düşüş yaşanıyor.

Fiyatların düştüğü ve kampanyaların yapıldığı bu dönemde otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız, ihtiyaçlarına ve bütçelerine uygun fırsatları değerlendirerek hem sıfır hem de ikinci el otomobil sahibi olabilirler."