TÜBİTAK Başkanından Erzincan BİLSEM'e ziyaret TÜBİTAK Başkanından Erzincan BİLSEM'e ziyaret

Dünyada eşi benzeri görünmeyen bir depremle sarsıldı Türkiye. 6 Şubat 2023 tarihinde merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17’de 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ardından 9 saat sonra 13.24’te Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Yaşanan depremlerle Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Adana ve Diyarbakır başta olmak üzere 11 il etkilendi.

Yaşanan depremler sonrasında Erzincan İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ivedilikle Erzincan’da faaliyet gösteren 18 sağlık binasının depreme dayanıklık analizleri yapılması için adımlar atıldı.

Erzincan Sağlık Il Müdürlüğü

6 Şubat depremin hemen ardından Nisan ayı içerisinde başvurulan ve Mayıs ayı içerisinde 18 binanın deprem raporlarının çıkarılması için start verildi. Erzincan merkez ve ilçeler de dahil olmak üzere 18 binanın deprem raporları çıkarıldı.

Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi A blok binası yani halk arasında eski hastane olarak tabir edilen bina ve şuanda faaliyet gösteren Sağlık İl Müdürlüğü binasının deprem raporları çıktı.

Özel sektörler tarafından incelenen binalarda güçlendirme kararı yönünde raporlar açıklandı.

Erzincan Araştırma Hastanesii

Çıkan bu karar ile binalara yapılacak güçlendirmenin oranı ve güçlendirme maliyetlerinin hazırlanıp Sağlık Bakanlığına sunulacak. Maliyet raporlarının sunulmasının ardından Sağlık Bakanlığı güçlendirme maliyetinin yüksekliğine göre yıkım kararı veya güçlendirme kararı verecek. 2024 yılının Mayıs ayı sonunda açıklanacak karara göre binaların yıkımı ya da güçlendirmesi yapılacak.