Bayramlardan bir önceki güne arefe günü denir. Bu mübarek gün için Peygamber Efendimiz , “Günlerin en faziletlisi arefe günüdür” demiştir. Peki, arefe gününde nasıl ibadet edilmelidir? Arefe gününde hangi nafile namazları kılınır? Arefe günü hangi zikirler ve dualar edilmelidir? İşte merak edilen soruların cevabı…

Bu sene ramazan bayramı arefesi Nisan ayının 9.gününe denk gelmektedir. Kuran okumanın, oruç tutmanın ve nafile namazları gibi namazların kılınmasının çok sevap olduğu arefe gününde kuşluk, şükür ve tesbih namazı kılınır.

Peygamber Efendimiz, arefe günü orucu için, “Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek bir senenin günahlarına kefarettir” buyurmuştur.

Arefe günü kılınacak namazlar nelerdir?

Arefe günü, günlük kılınan namazların dışında nafile namazlarda kılınması tavsiye edilir. Bu namazlar, tesbih, kuşluk ve şükür namazlarıdır. Bu nafile namazların yanı sıra bu günde sadaka vermekte çok büyük bir sevaptır. Bu günde tesbih çekmek, kuran okumak, mezarlıkları ziyaret etmek oldukça önemlidir.

Kuşluk namazı nasıl kılınır?

Kuşluk namazını, güneş doğduktan 45-50 dakika sonra kılınan namaz türüdür. İsteğe göre 2 ve 8 rekata kadar kılınır. İlk olarak Duha namazı kılmaya diye niyet edilir. İlk rekatta Sübhaneke, Fatiha ve Kurandan bir süre okunur. 2.rekatta ise Fatiha ve Kurandan bir sure okunur. Oturulduğu zaman ise Ettehiyyatu, Allhumme Salli, Allahumme Barik ve Rabbena duaları okunur.

Tesbih namazı nasıl kılınır?

Namaza başlamadan önce ilk olarak Allah rızası için tesbih namazı kılmaya diye niyet edilir.

 Niyet edildikten sonra Alluhuekber denilerek Subhaneke duası okunur ve daha sonra Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir.

Ardından Fatiha suresi okunur ve 10 defa Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir. 

Bu okunan tesbihi, rükuya varınca, kalkınca, birinci ve ikinci secdeden kalkınca 10 defa okunur. Namaz bu şekilde yapılmaya devam edilir. Bu şekilde 4 rekat kılınır.

Ceketler Nasıl Kombinlenir? Ceketler Nasıl Kombinlenir?

Şükür namazı nasıl kılınır?

Allah’ın bize verdiği nimetlere şükür etmek için kılınacak bu namazı şu şekilde kılınır;

İlk olarak şükür namazı kılmaya diye niyet edilir. Ardından Subhaneke, Fatiha ve Kuranda geçen bir zammı sure okunur. 2. rekatta Fatiha ve bir zammı sure okunur ve rükuya gidilir. Oturulduğunda ise Ettehiyatü, Allahume Salli, Barik Ve Rabbena duaları okunur.