Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Arıcılık Yönetmeliği, Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) üzerinden arı konaklama noktaları oluşturularak gezginci arıcıların sorunları çözülecek ve konaklama alanlarında ne kadar kovan bulunacağı belirlenerek uygun floradan bal üretimi sağlanacak.
Erzincan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Rahmi Özendi, çıkan yönetmeliğin uzun süredir beklendiğini ve yönetmeliğin sektörde yaşanan sorunların çözümüne yardımcı olacağını söyledi. 
Hazırlanan yönetmelik arıcılığın sorunlarının çözümü noktasında değişiklikler içeriyor. Yeni yönetmelikle, içeriği ortak olan "Arıcılık" ile "Arı Kolonilerinin Kimliklendirilmesi ve Kayıt altına Alınması Hakkında" yönetmelikler birleştirilerek güncelleştirilmiş oldu.

Erzincan Valisi Aydoğdu işittiklerine inanamadı! Çok şaşırdı Erzincan Valisi Aydoğdu işittiklerine inanamadı! Çok şaşırdı

Yeni yönetmeliğe göre, Arıcılık Kayıt Sistemi üzerinden arı konaklama noktaları oluşturularak gezginci arıcıların sorunları giderilecek ve konaklama alanlarında ne kadar kovan bulunacağı belirlenerek uygun floradan bal üretimi sağlanacak.
Arı Yetişştiricileri Birliği Başkanı Rahmi Özendi, “Arıcılık sektöründe yaşanan saha sorunları çözülecek. Bu kapsamda arı konaklamaları belirlenecek, kayıtlılık ve kontrol artacak, sektör daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Böylelikle yaşanan birçok sorunun ortadan kalkması hedefleniyor. Bütün bunların yanı sıra konaklama noktalarının oluşturulması ile arıcıların yaşaması muhtemel izinsiz veya uygun olmayan konaklama sorunu önlenecek. Arıcılar bu konuda birçok bölgede sorunlar yaşıyordu. Arı konaklama noktaları ile bu noktaların bölge koloni kapasitelerinin belirlenmesinde il ve ilçe müdürlüklerince oluşturulacak komisyon yetkili olacak. Kurulacak olan bu komisyonlarda yeni yönetmeliğe göre alınacak kararlarla arıcılık sektörünün önü açılmış olacak. Mera alanlarında konaklama noktaları tespit edilirken il mera komisyonunun görüşü alınacak, ilgili bölgedeki arı konaklama kapasiteleri genişletilecek. Gezginci arıcılığın bu şekilde daha verimli hale geleceği belirtilirken arıcılar yeni yönetmelikten memnun. Yeni yönetmelikle arı gen kaynaklarının korunması amacıyla oluşturulan izole bölgelerle mevzuatta daha geniş ve açıklayıcı tanımlar kullanılarak bölgenin korunmasına yönelik tedbirler alınması planlandı. Ayrıca, arı ürünleriyle ilgili tanımların geliştirilerek bu ürünlerin kayıt altına alınması ve bunların üretimine yönelik eğitimlerin yapılması amaçlandı. Sektör adına Tarım ve Orman Bakanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi - SK