Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını her fırsatta duyururken CHP'den konuya yönelik dikkat çekici bir atak geldi.

HER 3 AYDA BİR ZAM YAPILMALI

 Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Başkanlığı'na, asgari ücrete her 3 ayda bir zam yapılması teklifi ile geldi. Sunulan teklifte aynı zamanda en düşük emekli aylığının asgari ücret oranına çıkarılması da yer aldı.

ASGARİ ÜCRET BELİRLENMEDEN "1 YIL GEÇERLİ OLACAK" AÇIKLAMALARI GELMİŞTİ

2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenmiş olan asgari ücrete yıl içinde bir zam daha yapılmayacağı, komisyon görüşmeleri başlamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafınca vurgulanmıştı.

Altın rekorlar kırarken 3.350 TL'yi göreceği tarihi açıkladı Altın rekorlar kırarken 3.350 TL'yi göreceği tarihi açıkladı

CHP'DEN MECLİS'E TEKLİF

Çalışanlar, asgari ücrete ara zam beklentisine girerken Cumhuriyet Halk Partisi'nden asgari ücret atağı geldi. Yapılan teklifte asgari ücrete her 3 ayda bir enflasyon oranında zam yapılması yer aldı. CHP grup başkanvekilleri Ali Mahir Başarır, Murat Emir ve Gökhan Günaydın, Meclis Başkanlığı'na emekliler ve asgari ücretle çalışanlar için bir yasa teklifi sundu.  Sunulan yasa teklifinde "Asgari ücretin üçer aylık dönemlerde gerçekleşen enflasyon oranında artırılması" önerisi sunuldu.

"EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE ÇIKARILSIN"

Yapılan teklifte aynı zamanda emeklilerle ilgili en düşük emekli aylığının asgari ücret oranına çıkarılması istendi. Yasa teklifinde, esnafla ilgili de kendisi ve çalışanları için ödemiş olduğu primlerin yarısının Hazine tarafınca karşılanması önerisi yer aldı.