Erzincan'da trafik kazasında yaralılar boğulmaktan kurtarıldı(Video) Erzincan'da trafik kazasında yaralılar boğulmaktan kurtarıldı(Video)

Erzincan'da üzüm bağlarında yaprak toplama süreci başladı. Üzümlerin üzerinde yer alan yaprakların fazlasını alarak bir kenara ayrılması ile başlanan bağ yaprağı hasadı iyi bir geçim kaynağı olarak görülüyor. Hem tazesi ile hem de salamura olarak yapılan bağ yaprakları vatandaş tarafından ilgi görüyor.

Asma Yaprağı1

ÜZÜM YAPRAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Asmalardan tek tek elle toplanan yapraklar Türk mutfağının önemli bir lezzetine dönüşüyor. Topladıktan sonra taze taze sarılan yapraklar lezzetli sarmalara dönüşürken kış aylarında saklamak isteyenler ise salamura yaparak bir köşeye kaldırıyor. Asma yaprağının faydaları şu şekildedir:
Lif açısından son derece zengin olan asma yaprağı sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını desteklemektedir.
Bağ yaprakları antioksidanlar bakımından zengin görülürken hücrelerde oluşan hasarı da en aza indirir.
A, C, E ve K vitaminleri açısından zengin olan asma yaprağı potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi mineralleri de içerisinde barındırır.
Kan şekerini düzenleme konusunda büyük görev üstlenir.
Bağ yaprakları kolesterolü düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Asma Yaprağı

BAĞ YAPRAĞI NASIL KULLANILIR?

Bağ yaprakları taze ve salamura olmak üzere iki şekilde kullanılmaktadır. Taze olarak kullanmak isteyen kişiler asma yapraklarını sıcak suya bastıktan sonra direk sarıp tüketebilmektedir. Bunun yanı sıra salatalarda, çorbalarda ve güveçlerde de muhteşem bir lezzet sunuyor. Salamura olarak tüketmek İsteyenler ise asma yaprağını sarma, dolma ve zeytinyağlı olarak tüketmektedir. Salamura yapmak için toplanan yapraklar tek tek dizildikten sonra sıcak su ile ıslatılıp tuz ile birlikte bidonlara basılmaktadır.
 

Editör: Haber Merkezi - SK