Muharrem ayının gelmesiyle birlikte birçok evde aşure hazırlıkları başladı. Bolluğu ve bereketi temsil eden aşure bazı teknik hatalar nedeniyle beklediğiniz kıvamda olmayabilir. İşte lezzetli ve tam kıvamında bir aşure hazırlamak için dikkat edilmesi gereken tüyolar.

Herkesin kendine has bir aşure tarifi vardır. Özellikle şeker miktarı, malzemelerin haşlanma süresi gibi etkiler aşurenin kıvamında aksaklıklara yol açabilir. İşte ziyan olmasını önlemek için dikkat etmeniz gerekenler.

Aşure hazırlarken kullanılan kuru fasulye, nohut, buğday gibi malzemeleri 8 saat önceden soğuk suya koyup bekletin. Bu işlemden sonra daha verimli haşlanacaktır. Yumuşacık olana kadar bekletmeyin, lapa olmasına neden olabilir.

Malzemeleri eklerken belirli bir sırada ilerlemelisiniz. Bunun için buğday ve suya öncelik vermeyi unutmayın. Aynı zamanda su miktarı oldukça önemlidir. Çok su eklediğinizde buğday şişmeyebilir veya aksi olduğunda katılaşır.

Erzincan’da efsane olan Vali Erzincan’da efsane olan Vali

2 su bardağı haşlanmış buğdayın içine 3,5 su bardağı su ekleyebilirsiniz. Bakliyat malzemelerin miktarına göre ayarlamalısınız. Doğru eklenmediğinde aşurenin kıvamı değişmeye başlayabilir.

Kıvamı koyu olursa ne yapmalı?

Yapımında az su kullanmak, malzemeleri olması gerekenden fazla pişirmek katılaşmaya yol açabilir. Koyulaşınca endişelenmeden tekrar ocağa alıp üzerine yeterli miktarda su ilave edebilirsiniz. Tat kaybını önlemek için şeker de ekleyebilirsiniz.

Kıvamı sulu olursa ne yapılmalı?

Malzeme ve su oranındaki dengesizlik aşurenin kıvamını etkilemiştir. İçerisine buğday veya pirinç ekleyerek kıvamını dengelemeye çalışabilirsiniz.

Kararma problemini önlemek için içerisine eklediğiniz malzemelere dikkat edin. Özellikle fındık, ceviz gibi kuruyemişler bakliyatlarla birleştiğinde koyulaşmaya yol açabilir. Aynı şekilde kuru meyveleri de sonradan eklemek kararmayı önleyebilir.

Editör: Haber Merkezi - FC