Erzincan'ın kültürel mirasını sergileyen halk oyunları ilk kez  Atatürk'ün Erzincan'a geldiğinde karşılama töreninde oynanmıştı. Şuan ne durumda halk oyunları? 

Erzincan’da halk oyunları çok eski tarihlere dayalıdır. Erzincan'da halk oyunları o zamanki adıyla bar oyunları çok eski yıllarda başlamış olup, Atatürk'ün Erzincan'a geliş yıllarında Hah Köyünden İrfan Kesebay ve ekip arkadaşları Erzincan Yöresi Halk Oyunları ile Atatürk'ü karşılamışlar.

Hah köyünden başlayan halk oyunları serüveni Erzincan’da 1958-1959 yıllarından itibaren oynanmaya başlamıştır. Dönemin halk evleri Müdürü Ragıp Çalkavur gözetiminde ilk olarak Erzurum oyunları ile folklora başlandı.

İLK KIZ FOLKLOR EKİBİ

Erzincan’da ilk kız folklor ekibi 1963-1964 eğitim öğretim yılında ilk kez kız ekibini Merkez Ortaokulu öğretmeni Güler Umudum ve Tomris hanım hazırladı. O dönemde 19 Mayıs Bayramı törenlerinde gösteri mahiyetinde oynanırdı. 1967 yılında dönemin Halk Eğitim Merkezi sorumluluğunda halk oyunları çalışmaları başladı.

ERZİNCAN’IN İLK FOLKLOR DERNEĞİ

Erzincn Halk Oyunları 2

1974 yılında Erzincan'da ilk olarak Selüke Folklor kuruldu. 1980'e kadar çalışmalara devam etti. 1980 yılındaki ihtilalde bu dernek kapatıldı. 1980 yılından sonra da Edip Kurtar, Güngör Altay, Recep  Mersinlioğlu, Mustafa Küçükkaya, Tevhit Kahraman, Necdet Tozlu, Melih Hayli, Muamer Baygeldi ve arkadaşları Erzincan'da halk oyunlarını oynamaya devam ettiler. Aynı zamanda halk oyunlarının yayılmasına vesile oldular.

Daha sonra halk eğitim müdürlükleri bünyesinde halk oyunları oynanmaya başladı. okullarda ekipler kurularak çalışmalar yaygınlaştırıldı. Erzincan’ı ülke genelinde daha fazla duyurmak ve dereceler almak için çalışmalar titizlikle sürdürüldü. 1996 yılından bu yana yapılan çalışmalar meyvesini verdi ve Erzincan folkloru Türkiye dereceleri aldı.

HALK OYUNLARINDA ELDE EDİLEN BAŞARILAR

Erzincn Halk Oyunları 4

Erzincan’da bir motorsiklet kazası daha! Erzincan’da bir motorsiklet kazası daha!

1997 yılı MEB Okul sporları müsabakaları kapsamında Trabzon Akçaabat'ta yaygın eğitim kurumları arasında yapılan halk oyunları grup yarışmasında Erzincan Halk Eğitimi Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü halk oyunları ekibi grup 1.si oldu.

1999 yılı MEB Okul sporları müsabakaları kapsamında Üzümlü Merkez ilkokulu grup 1. si, İzmir Selçuk'ta yapılan Türkiye finallerinde 4. Oldu.

2001 yılı MEB okul sporları müsabakaları kapsamında Barbaros İlkokulu grup 1.si, Antalya'da yapılan Türkiye finalinde 3.,

2002 yılı MEB Okul sporları müsabakaları kapsamında Erzincan Halk Eğitimi Merkezi Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü halk oyunları ekibi grup 1.si. oldu.

2002 yılı MEB Okul sporları müsabakaları kapsamında Üzümlü Nusret Yılmaz İlkokulu grup 1.si, Denizlide yapılan Türkiye finalinde 4. Oldu.

2003 yılı MEB Okul sporları müsabakaları kapsamında Yalnızbag İlkokulu grup 1.si, Ordu'da yapılan Türkiye finalinde 3.,

2004 yılı MEB Okul sporları müsabakaları kapsamında Üzümlü Şehit Fetih Devravut İlkokulu grup 1’si, Nevşehir’de yapılan Türkiye finallerinde 4. Oldu.

YAKIN ZAMANLARDA FOLKLORDA ALINAN BAŞARILAR

Erzincn Halk Oyunları 1

Yakın zamanlarda folklorda alınan başarılar ise

2011 yılında Gümüşhane’de yapılan THOF minikler kategorisinde Üzümlü Spor Kulübü grup birincisi, İstanbul Beşiktaş’ta yapılan Türkiye finallerinde 4. Oldular.

 2013 yılında 18-24 yaş arası halk oyunlarında Erzincan Gençlik Merkezi grup 1.’si, Muğla bodrum’da yapılan Türkiye finallerinde ise 1. Oldular.

2017 yılında Erzincan Belediyesi spor kulübü THOF Türkiye 4.’sü oldu.

Erzincn Halk Oyunları 3

HALK OYUNLARINDA GELDİĞİMİZ NOKTA

Son yıllarda Erzincan’da halk oyunları ekibinin varlığının olmadığından dolayı Erzincan Valisi Doç. Dr.Hamza Aydoğdu, Erzincan’da halk oyunlarının öğretilmesi için direktif verdi.

Vali Aydoğdu: “Erzincan'da eskiden her okulun halk oyunları ekibi vardı, kültürümüz yaşıyordu şimdi ise yarışmalar bile düzenlenemiyor. Bu konu ile ilgili bir çalışma var mı?” sorusuna istinaden Vali Hamza Aydoğdu, “Okullarda halk oyunlarını iki kişinin en az yirmi kişiye öğreteceği hale getireceğiz” dedi.