Türkiye'de finansal teknoloji alanında yeni adımlar atılırken Merkez Bankası kullanıcıları ilgilendiren Yeni kararlar almaya devam ediyor. EFT, havale ve Fast işlemleri için mobil uygulama üzerinden erişim sağlanırken yeni bir işlem menüsü de kullanıcıların hizmetini açıldı. Ödeme ve havale işlemlerinde köklü değişiklikler yapma yolunda atılan adımlar ön plana çıkarken yeni güncellemeler ile birlikte ATM'de yapılan hatalar nedeniyle kartlarda yeni önlemler alındı. İşte ATM işlemlerindeki son gelişmeler…

ATM'LER GÜNCELLENDİ

Yeni uygulama doğrultusunda Fast entegrasyonunu da içerisinde barındıran talep ödeme katman hizmetleri ATM işlemlerinde devreye alındı. IBAN ve EFT ile birlikte havale işlemlerinde alternatif bir seçenek olarak Fast kullanılabilecek. Bireysel ödemeler için talep ödeme katmanı hizmeti olarak başlatılan bu sistem alacaklılara ödeme işlemlerini başlatma yetkisi sunuyor. Bir kişi başka bir kişiye anında ödeme yapabilirken finansal ilişkilerinizi de daha etkin bir şekilde yönetebilme ve hızlı bir şekilde iletebilme fırsatını yakalayacaksınız.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın yeni adımı ile birlikte ödeme sistemlerini geliştirmek ve kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek amacıyla yenilikler getirildi. Kararın haberine göre, Fast sistemi doğrultusunda 7/24 hizmet vererek kullanıcılara anında ve güvende para transferi fırsatı tanınıyor. Bunun yanı sıra geniş abone ağı sayesinde kullanıcılar daha kapsamlı bir erişim sağlarken kolaylıklardan da yararlanabilecek.

KATMAN HİZMETLERİ YENİLENİYOR

Talep ödeme katman hizmetlerinin yalnızca bireysel ödemelerle sınırlı kalmayacağı belirtilirken bu işlemlerin elektronik ticaret ödemelerinde elektronik sipariş ödemelerine, kurumsal fatura ödemelerine kadar pek çok farklı alanda planlama olanağı tanıdığı belirtildi. Bu ödeme işlemleri doğrultusunda daha geniş bir kullanım alanı sağlanırken daha fazla kolaylık da hayatımızın içerisinde dahil olmuş olacak.

ATM KARTI NEDEN YUTUYOR?

ATM işlem yaparken dikkat edilmesi gereken detaylarda tek tek açıklandı. Bazı durumlarda oluşan teknik arızalar nedeniyle kartın yutulması söz konusu olurken bazı durumlarda ise güvenlik gerekçesiyle ATM kartı içeride tutarak kendini korumaya alıyor. ATM kullanırken daha dikkatli işlem yapmanız gerekmektedir. Bu kapsamda ATM'nin kartı yutma durumu oluşturabilecek adımları şu şekildedir:

1- Şifrenin üç kez yanlış girilmesi

2- Kartın borç nedeniyle banka tarafından iptal edilmesi

3- Kartın son kullanma tarihinin geçmesi

4- ATM’de teknik bir arıza meydana gelmesi

5- Kart için kayıp veya çalıntı ihbarında bulunulması

Bu illerde konutlar enflasyonun altında kaldı Bu illerde konutlar enflasyonun altında kaldı

KART NASIL GERİ ALINIR?

Bankamatik tarafından yutulan kartınızı geri iade almak için 1 hafta ile 2 haftalık bir sürece ihtiyacınız olacak. Kartın yırtılması durumunda ATM bir banka şubesi önünde yer alıyorsa şube personelinden yardım isteyerek bankamatikten kartınızı geri alabilirsiniz. Bu süreç içerisinde bankanızı iletişime geçerek kart durumunu da öğrenmek mümkündür.

Editör: Haber Merkezi - SK