Bahar mevsimi, yenilenen doğa ve güneşli günlerle birlikte, pek çok genç için alerji mevsimini de getiriyor. Prof. Dr. Ziya Saltürk, bu konuda gençleri ve ailelerini bilinçlendirmek için önemli bilgiler paylaşıyor.

Prof. Dr. Saltürk, bahar alerjilerinin genellikle 2 yaşından sonra başladığını ve özellikle okul ve ergenlik döneminde yoğunlaştığını belirtiyor. Tipik belirtiler arasında burun kaşıntısı ve hapşırma öne çıkıyor. Astım veya diğer göğüs hastalıkları olan bireylerin bu dönemde daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Korunma Yöntemleri 

Bahar alerjisinden korunmanın en etkili yolu, alerjenlerden uzak durmaktır. Prof. Dr. Saltürk, maske kullanımının, alerjik reaksiyonları azaltmada etkili olduğunu belirtiyor. Ev içindeki bitkilerin balkona çıkarılması ve evin sık sık havalandırılması gibi önlemler de alerjenlerle teması azaltabilir.

Tedavi Seçenekleri 

Tuzlu su ile burun yıkamanın, alerjen yoğunluğunu düşürerek şikayetleri azalttığına değinen Prof. Dr. Saltürk, daha ciddi durumlar için antihistaminikler ve montelukast sodyum içeren ilaçların kullanılabileceğini belirtiyor. Ayrıca, burun tıkanıklığını azaltmak için kısa süreli dekonjestanlar ve nazal steroidler öneriyor.

Alerji Aşıları 

Mide Ağrısının Sırları: Doğal Çözümlerle Rahatlamak Mide Ağrısının Sırları: Doğal Çözümlerle Rahatlamak

Prof. Dr. Saltürk, bahar alerjilerinde alerji aşılarının da etkili bir seçenek olduğunu belirtiyor. Bu tedavi, cilt altı uygulamalarıyla, alerjenlere karşı bağışıklığın duyarsız hale gelmesini amaçlıyor.