Bakan Güler’den açıklama: Yüzde elli formülü! Zorunlu askerliğe devam mı?

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, zorunlu askerlik uygulaması devam edeceğini ifade ederek yüzde elli formülüne işaret etti.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, zorunlu askerlik uygulaması hususunda devamlılığı ile ilgili şu ifadeleri kullanarak, “Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik şeklinde” değerlendirmesini yaptı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 45 ülke ve yaklaşık 11 bin personelin katıldığı 'EFES-2024 Tatbikatı’nda gazetecilerle bir araya geldi.

Erzincan’dan Filistin’e Arafat Duası Erzincan’dan Filistin’e Arafat Duası

45 ülke, 11 bin personelin katıldığı, bölgenin en büyük tatbikatı olan "Birleşik Müşterek Tatbikatı" EFES-2024’ün katılımcılar için önemli fırsat olduğunu söyleyen Güler , "Böylesine kapsamlı fiilî atışlı bir tatbikata katılma fırsatı bölgemizde ve Avrupa’da dahi pek yakalanamıyor. O nedenle her yıl katılımcı ülke sayısı artıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ZORUNLU ASKERLİK DEVAM EDECEK Mİ?

Güler, Türkiye'de profesyonel askerliğe geçilip geçilmeyeceği konusundaki soruyu, "Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının vatan savunmasında görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik şeklindedir." Söyleyerek cevap verdi.

TERÖRLE MÜCADELE

Güler, terör örgütüne karşı Irak’ın kuzeyindeki operasyonların sürdüğünü söyledi. Irak'a yapılan ziyaretlerin sonuçlarının olumlu olduğunu söyleyen Güler, "Yıllardır PKK’yı ‘terör örgütü’ olarak tanımlamayan Irak, ‘yasaklanmış örgüt’ olarak tanımladı" dedi.

Terör örgütünün Suriye’deki sözde seçim çalışmalarının, ülkenin toprak bütünlüğü açısında kabul edilemez olduğunu söyleyen Yaşar Güler, “Millî güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğü hilafına herhangi bir oldubittiye fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha altını çizerek vurguluyorum” diye konuştu

Editör: Mehmet Yaşar Çiçek