Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı şehre 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyü5 Temmuz 1993'te basıp bir saatten uzun bir süre PKK propagandası yapan bir grup, daha sonra 28 erkeği kurşuna dizdi. Aralarında kadınların da olduğu 5 kişi de sığındıkları evlerin ateşe verilmesiyle yakılarak öldürüldü. Köydeki evlerin büyük bölümü, köy okulu, köy camisi ve halkevi de ateşe verildi. Saldırı sırasında köyün telefon ve elektrik hatları kesildi. Olay, komşu köydekilerin haber vermesiyle ortaya çıktı.

PKK lideri Abdullah Öcalan olaydan habersiz olduğunu ve olayın sorumlusunun Dr. Baran kod adlı bir PKK sorumlusu olduğunu ifade ederek, katliamı PKK'nın düzenlediğini kabul etmiştir.

Olaylarla ilgili olarak 20 kişi gözaltına alındı ve haklarında idam ile çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle 1994'te Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde dava açıldı. 1998 yılında dava takipsizlikle kapandı. Sanıkların 18'i bu davalardan beraat etti, 2'si mahkûm edildi.

Başbağlar 1

2022 yılında Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993'te PKK'lı teröristlerce 33 sivilin şehit edilmesi olayıyla ilgili terör örgütü PKK/KCK üyesi oldukları tespit edilen 21 sanık hakkında hazırlanan iddianame, Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. Katliamda sorumluluğu bulunan terör örgütü PKK/KCK üyesi A.Ç, A.T, C.Ş, D.K, D.S, E.M, E.K, F.Y, H.S, H.A, H.Y, İ.H.A, İ.T.Y, M.İ, M.D, M.A, N.Ö, S.Ö, S.T, Ş.Ö. ve Ü.B. hakkında "devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını, devlet idaresinden ayırmaya çalışmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianamede, daha önce birçok farklı eylemlere katılmış terörü örgütü mensuplarının da ifadeleri yer aldı. Soruşturma aşamasında 1'i adli kontrol şartıyla serbest bırakılan ve 20'si hakkında yakalama kararı çıkartılan sanıkların duruşması Erzincan Adliyesinde görüldü. 

Erzincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Başbağlar Köyü Muhtarı Ali Akarpınar, katliamın tanıkları ve mağdurlar ile avukatları Kadir Kartal hazır bulundu. Adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanan sanık S.T. ile tanık H.B., İstanbul Adliyesi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla duruşmaya katıldı. Kimlik tespitinin ardından mağdurların dinlenmesi ile duruşmaya devam edildi. Mahkeme heyeti, sanıklardan S.T.’nin adli kontrol tedbirlerinin devamına karar vererek, duruşmayı 2023'e erteledi.

Başbağlar köyü muhtarı Ali Akarpınar, mahkemelerde katliamın katillerini aradıklarını, en son 2021'de Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca yeni bir soruşturma başlatıldığını, bir yıllık soruşturma sürecinin ardından 20'si firari 21 sanık hakkında dava açıldığını belirterek, "Bu 20 sanık eğer hayatta ise lütfen bir an önce yakalanıp adalet önünde hesap versinler." diye konuştu.

Geçen bunca yıla rağmen 33 şehidimizin yakınları ve Erzincanlılar her yıl şehitlikte ve ilin tüm camilerinde dualarla anıyor ve adaletin yerini bulacağı günü bekliyor. 

Erzincan'da dev ulaşım projesinin sonuna yaklaşılıyor Erzincan'da dev ulaşım projesinin sonuna yaklaşılıyor

Başbağlar

Editör: Haber Merkezi - SK