Başbağlar ve Madımak katliamları unutulmadı

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi Başbağlar Köyü’nde ve Sivas Madımak otelinde yaşanan katliamları 31. Yıldönümünde unutulmadı.

AK Parti Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Başbağlar ve Madımak katliamının 31. yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı.

Milletvekili Karaman mesajında: “5 Temmuz 1993 yılında meydana gelen hain terör eylemi sonrasında hayatını kaybeden 33 şehidimizi anmak için cuma günü Kemaliye Başbağlar köyünde halkımız ile bir araya geleceğiz.

Bu acılı günümüzde bizlerle beraber olmak isteyen, başta siz değerli milletvekillerimiz olmak üzere herkesi davet ediyoruz.

Yüreklere ateşin düştüğü, dillerin tutulduğu, gözyaşlarının sel olduğu, kelimelerin boğazımızda düğümlendiği masum bir yerdir, Başbağlar.

Milletimizin ortak acısı, ortak yasının adıdır Başbağlar. Bundan 31 yıl önce 5 Temmuz 1993 yılında Can Erzincan’ımızın Kemaliye ilçesinin Başbağlar köyünde ilimizi ve ülkemizi yasa boğan Başbağlar katliamını yaşadık.

Yüreğimizi acıtan dinmeyen sızımız, Başbağlar katliamının 31.yıl dönümünde; Başbağlar Şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet, kıymetli ailelerine sabırlar diliyor ve en derin Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Süleyman Karaman Tbmm Milletvekili

SİVAS MADIMAK

2 Temmuz 1993 tarihinde; ülkemizi derinden sarsan insanlık dışı Sivas Madımak katliamı yapılmış ve hemen ardından; 3 gün sonra da acısı hiç dinmeyen Erzincan Başbağlar katliamı yaşanmıştır.

Bu çirkin katliamlar açıkça ülkemizin birlik beraberliğini huzurunu bozmak için yapılmış provokasyonlardır.

Başbağlar katliamından ölü numarası yaparak yaralı olarak kurtulan ve yıllarca köy muhtarlığı görevine devam eden, Sn. Gazi Ali Akarpınar o günkü korku anını, öfke ve hüzünle, titrek sesiyle olayı şöyle anlatıyor.

5 Temmuz 1993 günü akşam üzeri alacakaranlıkta 100’ e yakın PKK mensubu köyümüzü bastı.Akşam Ezanının okunduğu sırada Camiye giren örgüt mensupları cemaati zorla dışarı çıkardı. Bir saat örgüt propagandası yaptıktan sonra, caniler;Tüm erkekleri acımasızca kurşuna dizdi ve 28 kişiyi öldürdüler,Ardından köyü tamamen ateşe verdiler.

Burada 214 ev, okul, cami, halkevi yakıldı.

1 kadın 5 kişi yanarak can verdi.Böylece 33 sivil vatandaşımızı katlettiler.Terör Başbağlar’da acımasız yüzünü göstermiş,İnsanlığını unutmuş şeytanı bile kıskandıran zalimler,Bugün İsrail’in Filistin’e yaptığı katliam gibi,neden olduğunu bile anlamayan masumlara kurşun yağdıran,evlerini başlarına yıkarak, yakarak cehenneme çeviren caniler;suçsuz masumlara ölüm kustular.

Evleri ile birlikte içindeki kadınları, yaşlıları, çocukları da yaktılar. Bu zulmü yapanlar asla emellerine ulaşamayacak kirli dünyalarında yok olup gidecekler.

Herkes bilmelidir ki Ak Parti her türlü canlı katliamına karşıdır. Ölümüne hayatı ve yaşamayı savunmaya devam edeceğiz. Eski Türkiye klasiği olan bu zulüm ve katliamlara yer kalmamış ve kalmayacaktır. İsrail tarafından yapılan benzer olayların, katliamların yaşandığı Gazze’deki soykırımı da soykırımcı İsrailli ve iş birlikçi ülkeleri de lanetliyorum.

Bu yıl 5 Temmuz Cuma günü Başbağlar şehitleri anma törenlerimiz; Aynı gün içerisinde hem Erzincan Başbağlar’da, hem de İstanbul Fatih’de düzenlenecek. Bu vesileyle emeği geçen; Sayın Valimiz Hamza Aydoğdu’ya, İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanına teşekkür ederim.

Allah’a şükrediyorum ki; Devletimiz, bu katliamları yapanların inlerine girmiş bu bölücülere yurt içi ve yurt dışında tarihin en ağır darbesini vurmuştur.

Cumhurbaşkanım Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ordumuzun gücü, güvenlik güçlerimizin sayesinde, Milletimizin duasıyla bugün terör örgütlerinin beli kırılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi arz ediyoruz. Erzincan’ımızda terörist kalmamış ve huzur sağlanmıştır.

Bütün bunlara rağmen Anma törenlerini yapmaya devam edeceğiz ve Başbağlar katliamını unutmayacak ve unutturmayacağız.

Bildiğiniz gibi Kemaliye’ye İlçemize 150 km uzaklıkta olan Başbağlar; o dönemde yolları stabilize idi.

Katliamdan sonra bu bölgeye yapılan hizmetler dolayısıyla; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum.

 Ayrıca son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım olmak üzere, o günden bugüne görev alan tüm devlet büyüklerimize Erzincan halkı adına teşekkür ediyorum.

Erzincan’da o banka 20 bin TL altında işlem yapmıyor! Erzincan’da o banka 20 bin TL altında işlem yapmıyor!

Katliam gerçekleştiği günden bugüne güzel Başbağlar’ımızda mazlumların acısını paylaştılar.Köyün ve bölgenin yenilenmesi yaraların sarılması için büyük gayret gösterdiler.

Geriye kalan hüzünlü ailelere, yüzlerce yetim kalan çocuklarımıza sahip çıktılar.

Bu anlayışla bu bölgeye başlatılan güvenlik yolu tamamlanmış ve işletmeye alınmıştır.

İnşallah bu yolun devamıda yapılacak ve bu bölge Tunceli’ye bağlanacaktır.

 Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan ve bölgenin ulaşımını’ da rahatlatacak olan Erzincan-Refahiye-İliç-Kemaliye-Arapgir- Malatya Duble yolu yapım çalışmaları sürmektedir.

 İnşallah en kısa sürede bu yolda bitirilecek ve bu bölgenin hizmetine sunulacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle;

Bir daha böyle acılar yaşanmaması dileğiyle.

Başbağlar şehitlerimiz rahmet ve minnetle anıyorum.Kederli ailelerine sağlıklı ömürler diliyorum.

Başbağlar köyümüzün saygıdeğer sakinleri;

Acınız Acımızdır. Kaybınız Kaybımızdır.

Şehitleriniz Şehitlerimizdir. Sizleri rabbime emanet ediyorum” ifadelerini kullandı." Dedi 

Editör: Mehmet Yaşar Çiçek