Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar Karadeniz’de doğalgaz keşfinin ardından bölgede petrol içinde çalışmaların yapıldığı yakında müjdeli haber paylaşılacağını belirtti.

Bayraktar,”Şırnak Gabar’da günlük olarak 100 bin varil kapasiteli petrol üretme hedeflerinin olduğu  söyleyerek,Haziran ayı içinde inşallah 50 bin varili görmüş oluruz dedi.

Bölgede şu an 4 saha olduğunu hedef saha sayısı 14 olarak açıklamada bulundu.”

GABAR STRATEJİ AÇISINDA ÖNEME SAHİP

Bayraktar,”Gabar’ı görmeden rakamları anlamlandırmak zor,petrol stratejisi açısından 2016’dan beri yapılan araştırmaların temel sonucu.Türkiye’de cari açığıyla mücadelede kendi zenginliklerimizi bularak ekononiye kazandırmak hedefimiz.

Türkiye'nin kaderini belirleyecek, oyun değiştirecek bir yerdeyiz. Bu dağlar terörle anılıyordu, kolay değildi. Devletimiz terörü temizledi ve bölgedeki insanların hayatını kolaylaştırdı.”

KARADENİZ VE AKDENİZ'DE SONDAJ ÇALIŞMALARI

Karadeniz’de önemli keşifimiz var.Sakarya Gaz Sahası’nda doğalgaz üretiyoruz.

50 milyar metreküp doğalgaz tüketimimiz var.

Türkiye'nin 81 ilinde doğalgaz var. Hane halkına doğalgazı götüreceğiz hedefimizi gerçekleştirmemiz için bunu bulmamız lazım. 2020'de denizlerde yapılan en büyük keşif. 23 Mayıs'ta Sakarya Gaz Sahası'nda yeni bir kuyunun sondajına başlıyoruz.

 Orada ümitliyiz. Petrol hedefli bir sondajı da denizlerimizde keşfetmek istiyoruz. Karadeniz'de petrol emareli olduğunu düşündüğümüz çalışmalarımız var. Umarım yakında müjdeli haberi paylaşırız.

Pandeminin tam ortasında, ulaştırmanın durduğu bir dönemde biz keşif yaptık. Kiralık ekipmanlarla bunları yapmak zor. Kendi gemilerimizle sondaj ve keşif çalışmalarını yapmak daha kolay. Biz durmadık ve yola devam ettik.

 Akdeniz'de 11 kuyu kazdık ancak ekonomik bir keşif yapamadık. Ancak bu yapamayacağımız anlamına gelmiyor. Biz faaliyetlerimize devam edeceğiz. Denizlerdeki birinci önceliğimiz Karadeniz'de yeni saha aramak ve mevcut keşiflerde sondajı artırmak istiyoruz.

11 bin 540 liralık ceza herkese uygulanacak aman dikkat 11 bin 540 liralık ceza herkese uygulanacak aman dikkat

AKKUYU NGS'DE SON DURUM

2010 yılında Rusya ile yaptığımız anlaşmayı hayata geçiriyoruz.

Akkuyu'da dünyanın en büyük nükleer santrali var. Oradan elektrik üretmeye başladığımızda Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 10'u karbonsuz elektrikten oluşacak.

30 bin kişi sahada çalışma yapıyor orada. Hedefimiz en kısa zamanda ilk reaktörden elektrik üretmek.

Nükleer santrale hem Türkiye'nin hem de dünyanın ihtiyacı var. İklim değişikliğiyle mücadelede nükleere ihtiyacımız var. Sadece Akkuyu değil, Sinop, Trakya buralarda nükleer çalışma yapmak istiyoruz. 2050 yılında 20 bin megavatlık nükleer güce sahip olmak istiyoruz.

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu enerjiyi bizim kaliteli şekilde, yerli kaynaklarımızı kullanarak devreye almamız gerekiyor.

İthal doğalgaz ve petrolü farklı ülkelerden almamız gerekiyor. Azerbaycan doğalgazı Türkiye'ye 2 ayrı hattan geliyordu. Şimdi 3. hat da gelecek. Önümüzdeki yıl kış gelmeden Nahcivan, Türkiye üzerinden gelecek hatla doğalgaza kavuşabilmiş olacak.

Türkiye olarak ticari ve hukuki altyapımız, çok iyi çalışan bir enerji borsamız var. Bulgaristan, Macaristan ve Romanya'ya gaz satışı yapıyoruz.

Yer altı depolarımızı 12 milyar metreküpe çıkarmak istiyoruz. Kullandığımız gazın yüzde 25'ini depolamış olabiliyoruz. Doğalgaz ticaret merkezi olmayı hedefliyoruz.

YENİLENEBİLİR ENERJİDE ÜRETİM ARTIYOR

Yerli ve yenilenebilir enerjide yüzde 65'ini yerli kaynaklardan karşılayabiliyoruz. Rüzgar ve güneş çok gelişen bir alan.

 12 bin megavar rüzgar gücü var. Ülkemiz güneş ve rüzgar açısından çok zengin. Hedefimiz ilave 5 bin megavat eklemek istiyoruz.

Denizde rüzgar enerjisini devreye almak istiyoruz. Özel sektör bu elindeki kapasiteyi devreye alması lazım. Yatırımcıların bunları bir an önce devreye alması gerekiyor.

İzin süreçlerini hızlandıracağız, Meclis'te de bunun görüşmelerini gerçekleştiriyoruz.

Kaynak: haber merkezi