Bayram ikramiyelerinin hesaplara yatacağı tarih belli oldu!

EMEKLİYE TOPLAMDA 6 BİN TL ÖDEME YAPILACAK

Bayram ikramiyeleri 2-5 Nisan tarihleri arasında hesaplara yatacak. Emekli bayram ikramiyeleri bu yıl yüzde 50 oranında arttırılarak 3 bin TL’ye çıktı. Emekliler iki bayramda toplam 6 bin TL ikramiye ödemesi alacak. Dul ve yetim vatandaşlara hisseleri oranında ödeme yapılacak.

Yapılacak olan bayram ikramiyesi ödemelerinden SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri ile dul ve yetim maaşı alanlar, şampiyon sporcular, şehit yakınları, gaziler, güvenlik korucuları, terörden zarar gören siviller, ölüm aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri alanlar, vazife malullüğü ve 65 yaş aylığı alan vatandaşlar faydalanabilecek.

HİSSELERİ ORANINDA ALACAK

Dul ve yetim maaşı alanlar vatandaşlar, hesaplara yatacak olan bayram ikramiyesini hisse oranları kadar alabilecek. Vefat eden sigortalının çocuk sahibi olması durumunda eşine yüzde 50 oranında ödeme yapılacak. Çocuklara ise yetim maaşı olarak yüzde 25 hisse oranında ödeme yapılacak. Vefat eden sigortalının çocuk sahibi olmaması durumunda yapılacak olan ödeme yüzde 75'e yükseliyor. Ödemesi yapılacak olan emekli bayram ikramiyeleri de bu hisse oranına göre yatırılacak. Yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alan vatandaşlara 1.500 TL ve yüzde 75 hisse oranında ölüm aylığı alan vatandaşlara ise bin 250 TL ikramiye ödemesi yapılacak. Yetim aylığı alan vatandaşa ve yüzde 25 hisse oranında aylık alan vatandaşa 750 TL bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak. Emekli bayram ikramiyeleri yüzde 50 artışla 3 bin TL olmuştu. Bayram ikramiyesi ödemelerinin kontrolü şubelere gitmeden sağlanabilecek. İkramiyeye hak kazanan vatandaşlar e-Devlet üzerinden "Emekliler için Bayram İkramiyesi ve Seyyanen Ödeme Sorgulama" yazarak ikramiye durumunu sorgulayabilecekler. Aynı zamanda maaşların yatırım işlemlerinin gerçekleştiği bankaların internet bankacılığı ve mobil uygulamaları üzerinden ödemesi yapılacak olan ikramiyelerin yatıp yatmadığına da bakılabilecek.

TAKVİM NASIL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre; SSK kapsamında gelir ve aylık alanların ödeme günü 17 ve 18 olan vatandaşlara2 Nisan’da, 19, 20, 21, 22 olan vatandaşlara 3 Nisan’da, 23, 24, 25, 26 olan vatandaşlara 4 Nisan tarihinde ödeme yapılacak.

Erzincan'da küçükbaş hayvancılığa devlet desteği devam ediyor Erzincan'da küçükbaş hayvancılığa devlet desteği devam ediyor

BAĞ-KUR EMEKLİLERİ

Bağ-Kur kapsamında gelir ve aylık alan vatandaşların ödemeleri aynı gün yatırılacak. 4B Bağ-Kur emeklilerinin bayram ikramiyelerini alabileceği tarih 5 Nisan olacak. 4C Emekli Sandığı kapsamından her ayın 1’i ve 5'i arasında aylık alan vatandaşların ödeme günü ise 1 ve 2 olanların yarın(2 Nisan), 3, 4 ve 5 olan vatandaşların aylıkları ile birlikte aynı günde olmak üzere 3ve 5 Nisan tarihleri arasında bayram ikramiyesi ödemeleri yapılacak. Emekli bayram ikramiyesi zammı, 2023 yılında maaş artışları sonrasında açıklandı ve ikramiyeler 1100 TL’den 2 bin TL'ye çıkarılmıştı. Bu kapsamda emekli vatandaşlara geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı'nda 2 bin TL, toplamda 4 bin TL ikramiye ödemesi yapılmıştı.

BİRDEN FAZLA AYLIĞI OLANLAR

SGK'dan birden fazla dosyadan gelir ve aylık alan emekli ve hak sahibi vatandaşlara en fazla ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden ikramiye ödemesi yapılacak. Örneğin; bir kişi hem kendi emekli aylığı hem de ölen eşinden dolayı dul aylığı alıyorsa sadece kendi emekliliğinden dolayı 3 bin TL ikramiye alabilecek.