Soğuk kış günlerinde evi ısıtmak, doğalgaz faturalarını yükselten bir etken olabilir. Ancak, evde alınabilecek basit önlemler ve ısıtma konusundaki püf noktaları sayesinde doğalgaz masrafınızı azaltabilirsiniz. İşte kışın ucuz ve etkili ısınma yöntemleri ile ilgili detaylar.

Daha kalın perdeler kullanmak: Evinizdeki pencereler ve balkon kapıları önünde yer alan kalın perdeler, hava akışını azaltarak içerideki sıcaklığın dışarı çıkmasını ve dışarıdaki soğuğun içeri girmesini engelleyebilir. 

Kış aylarında özellikle etkili olan fon perdeler, daha kalın ve tavana kadar uzanan yapılarıyla, perde ile balkon kapısı arasında hava akımını kontrol ederek evin soğumasını önleyebilir.

Her zeminde halı bulundurmak: Ev içinde dolaşırken ayak tabanından alacağınız soğuk etkisini azaltmak için her zeminde halı kullanmak önemli bir adımdır. Ayrıca, zeminde bulunan soğuk hava, halının altında hapsolduğu için ev içinde soğuğu daha az hissedersiniz.

Alüminyum paneller kullanmak: Radyatörlerin arka kısımlarına, yani kalorifer peteklerine alüminyum paneller eklemek, duvar ile radyatör arasındaki soğuk geçişini engelleyerek sıcaklığın odada kalmasına katkı sağlar. 

Bu yöntem, alüminyum panelden alınan ısıyı tekrar odaya yönlendirerek ısınmayı kolaylaştırır. Bu avantajı elde etmek için yüksek maliyetli alüminyum panellere yatırım yapmanıza gerek yok. Alüminyum folyo ile kaplı bir mukavvayı kullanarak kolayca kendi panellerinizi yapabilir ve bunları radyatörlerin arka kısımlarına yerleştirebilirsiniz.

Kapı ve pencere bantları kullanmak: Sünger ve kauçuk olmak üzere iki farklı türde bulunan kapı ve pencere bantları, dışarıdan gelen soğuk havanın içeri sızma olasılığını önemli ölçüde azaltabilir.

Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor Muş'ta lahana üretimi ekonomiye can veriyor

Kapı ve pencere kenarlarını bu bantlarla kapladığınızda, herhangi bir hava boşluğu bırakmazsınız ve bu sayede dışarıdan gelen soğuk havayı tamamen engelleyebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi