Dünyanın dört bir yanında mağazası bulunan Amerika merkezli ünlü kahve zinciri Starbucks, ekonomik kriz ve çeşitli diğer sebeplerden dolayı zor günler geçiriyor. Çalışanlarının sendikal mücadeleleri, İsrail'e yönelik boykotların sembol şirketlerinden biri haline gelmesi ve artan fiyatlar, Starbucks’ı iflasın eşiğine getirdi.

KÜRESEL SATIŞLARDA DÜŞÜŞ

Bu yılın başında Starbucks, dünya genelindeki satışlarının yıllık bazda %1,8 oranında azaldığını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri'nde ise satışlar %3 oranında düştü; bu düşüş, pandemi ve 2008 mali krizinden bu yana görülen en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti. Şirketin CEO'su Laxman Narasimhan, satışların hayal kırıklığı yarattığını kabul ederken, Orta Doğu'daki satışların yanlış bilgiler nedeniyle etkilendiğini belirtti.

FİYAT ARTIŞLARI MÜŞTERİLERİ KAÇIRIYOR

Starbucks’ın Amerika'nın Idaho eyaletinde yaşayan sadık müşterisi Andrew Buckley, fiyat artışlarından sonra Starbucks'tan kahve almayı bıraktığını söyledi. Teknoloji sektöründe satış uzmanı olarak çalışan Buckley, en sevdiği kahve fiyatına gelen zammın ardından 6 dolara çıkmasıyla enflasyonun etkileri sebebiyle artık Starbucks'a gitmediğini belirtti. Bu konuda tepkisini müşteri hizmetlerine ve sosyal medyaya şikayet ederek dile getirdi.

Starbucks, Türkiye’de bu yıl iki kez fiyat artışı yaparak tepkilere neden oldu. Karar'ın haberine göre, özellikle artan fiyatlar, sadık müşteri kitlesinde memnuniyetsizlik yarattı.

Uzun süredir Starbucks’a yönelik, İsrail’e destek verdime nedeniyle boykot çağrıları yapılıyor. Şirketin CEO'su Narasimhan, geçen yıl sonunda yaptığı bir açıklamada, "İnsanlığın yanındayız" demişti, ancak bu açıklama boykotların etkisini azaltmada yeterli olmadı.

Ev kadınları ve BAĞ-KUR'ların beklediği haber geldi Ev kadınları ve BAĞ-KUR'ların beklediği haber geldi

Şirketin sadık müşterilerinin katıldığı ödül programında da kayıplar yaşanıyor. Sadakat programına aktif olarak katılan müşterilerin sayısı son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %4 azaldı.

Editör: Haber Merkezi - SK