40 ila 85 yaş aralığında daha fazla yaygınlığına rastlanılan bu kanser tüm kanserlerde olduğu gibi yüzde 2’sini ve kansere bağlı ölümlerin yüzde 5’ini oluşturuyor. Endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) cihazı ile pankreas kanserinde erken teşhis tedavinin seyrinde büyük önem taşıyor.

Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Boğa, pankreas kanseri ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Gece körlüğü, katarak gibi göz rahatsızlıklarına iyi gelen sebze… Gece körlüğü, katarak gibi göz rahatsızlıklarına iyi gelen sebze…

Pankreasın vücutta baş gösterdiği yer de kanserin anlaşılmasını da zorlaştırıyor.  Pankreas, midenin arkasında yer alan ve ekzokrin yani dış salgı ve endokrin yani iç salgı işlevinde önemli bir organdır. Ekzokrin işlevleri, pankreasın sindirim enzimlerini salgılaması anlamına geliyor. Bu nedenle pankreas kanseri teşhisiniz var ise pankreas dokusu az kalarak bu hastalarda şişkinlik ve ishal gibi belirtilerle başvurulabiliyor.

Yemek yediğimiz her an mide genişleyip tekrar boşalıyor. Bu nedene pankreasın çevresinde bir boşluk bulunuyor. Pankreasın tümör ve kanser büyümesinde uzun süre şikâyetler baş göstermeyebilir. Daha da kötü olan pankreasın içinde ve etrafında fazlaca hayati öneme sahip damarlar ve sinirler geçiyor.  Bu sebeple pankreas kanseri tanısı bazen geç tanınabiliyor. Ağrısız sarılık, kilo kaybı, karın ağrısı, şişkinlik, dışkı renginde açılma, idrar renginde koyulaşma, öne eğilince rahatlayan karın ağrısı veya ani başlayan şeker hastalığı gibi belirtiler olduğunda pankreas kanserini akıllara gelmesi ve çok hızlı bir şekilde tanıya gitmek gerekiyor. Damarsal yapılara hastalık yayılım göstermeden hastalığın tanısı konulmalı ve tedaviye  başlanmalıdır.

ŞİŞMANLIK VE SİGARA KULLANIMI PANKREAS KANSERİNİ TETİKLİYOR

Her 100 kişiden 12’sinde görülen pankreas kanserinden her yıl dünyada 227 bin insan hayatını kaybediyor. Yaş, şişmanlık, uzun süre alkol kullanımı, sigara kullanımı, aile öyküsü veya geçmişte karın bölgesine radyasyon uygulanması gibi faktörlerle pankreas kanserinin risk grubunu oluşturuyor.  Kanserin türüne göre tedavi yöntemi değişiklik gösteriyor. Pankreas kanserlerinin %90’ı adeno kanser, %10’u hormon salgılama potansiyeli olan Nöroendokrin tümörlerinden oluşuyor. Nöroendokrin tümörlerin tedavisi bazı koşullarda ameliyatsız olabiliyor.  Endoskopik ultrason kılavuzluğunda radyo frekans verilerek tedavi edilebiliyor. Pankreas kanserinin birçoğunun primer tedavisi cerrahidir. Ayrıca cerrahi müdahale yapılabilmesi için kanserin etrafındaki damarlara sıçraması gerekiyor.

ENDOSKOPİK ULTRASONOGRAFİ CİHAZI İLE GÖRÜLMEYEN KİTLESEL YAPILAR TESPİT EDİLİYOR

Erken tanı ile pankreas kanserinin tedavisinde ciddi oranda başarıl elde ediliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nde endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) cihazı ile detaylı görüntüleme yapılabiliyor. Endoskopi sadece mide duvarını görürken, endoskopik ultrasonografi (endosonografi-EUS) sayesinde ucuna ultrason eklenmiş bir endoskopi cihazı ile midenin arkası görüp, mide yapısında, kansere bağlı bir kitlesel yapı olup olmadığı, kitlesel ya da iyi huylu bir tümör varlığı, agresif seyirli olup olmadığı gibi önemli noktalar belirlenebiliyor. Hastanın hiç hissetmeyeceği bir biçimde, endoskopi sırasında biyopsi alınıp parçaların hızlıca yapısına bakılarak pankreas ile ilgili çok hızlı tanı sağlanabiliyor.