Endemik bitkiler arasında olan ters laleler, Şırnak ve Hakkari’de ağırlıklı olarak yetişmektedir. Ters laleler yılın sadece 20 günü yaşıyor. Son dönemlerde nesli tehlikede olan çiçek türleri arasında olduğu için, bu çiçeği koparan kişilere verilen ceza, 75 bin TL olarak belirtildi.

Ters laleler, doğanın bize sunduğu muhteşem bir mucize olarak karşımıza çıkıyor ve halk arasında ağlayan gelin olarak adlandırılmaktadır. Bu endemik bitki, Türkiye’nin belirli kesimlerinde yetişiyor. Türkiye ve Dünya’nın en özel ve nadide çiçeklerinden olan ters laleler nesli tükenmekte olan bir çiçek türü olarak karşımıza çıkar. Hakkari ve Şırnak eteklerinde yetişen ve nesli tükenmekte olan bu endemik bitki bu sene erken çiçek açtı. Baharın müjdesi olarak adlandırılan bu çiçek, genellikle Nisan ve Mayıs aylarında çiçeklenerek doğaya güzellik katan ters laleler,  bu sene karlar erimeden açtı.

Boykot çağrısı geldi: Cumartesi-pazar kafe ve restoranlara gitmeyin Boykot çağrısı geldi: Cumartesi-pazar kafe ve restoranlara gitmeyin

Ters Lale3Şırnak ve Hakkari’nin yüksek kesimlerinde yetişen ve güzelliğiyle göz kamaştıran ters lale, kırmızı ve sarı renklerle açan çiçekleri, dikensiz gövdesi ve ters şekilde açması adeta kişileri büyüleyici bir doğa unsuru haliyle dikkat çekiyor. 12 ay yerin altında kalan ve senede 20 gün yaşayan bu endemik bitki havaların biraz ısınmasıyla birlikte geçen seneye göre bu sene erken çiçek açmaya başladı.

Maalesef ki çevresel olaylar ve insan müdahalesi gibi nedenlerle ters lalelerin doğal yaşam alanları giderek azalmaya başladı. Bu nedenle, bu endemik bitki ve çiçek türlerinin korunması için bilinçli bir şekilde hareket etmek gerekmektedir. Ters lalelerin ve nesli tükenmekte olan endemik bitkilerin korunması için çevre bilinci oluşturulmalı, doğal yaşam sahaları korunmalı ve bu bitki türlerinin üreme alanlarına müdahale edilmemelidir. Bu nedenle devlet tarafından bir yapılanmaya ve korunmaya geçen ters laleler hakkında, nesli tükenme tehlikesi nedeniyle ters laleyi koparan, kıran ya da zarar veren kişilere yönelik 75 bin TL ceza kesilecek. Bu yapılanma ve korunma sebebiyle, Hakkari ve Şırnak’taki bölge halkı ters laleye gözü gibi bakmaya başladı.

Nesli tükenmekte olan ters laleler, sadece doğanın bize verdiği mucizevi bir güzellik değil, aynı zamanda doğal yaşam alanının önemli bir parçası haline gelmiştir. Bu eşsiz endemik bitki türünün varlığını koruyarak, gelecek nesillere de doğanın güzellik ve zenginliklerini miras bırakmış oluruz.