Depresyon veya kaygı gibi ciddi sorunları genellikle yetişkinlikle ve yetişkinlerle ilişkilendiriyoruz. Ancak çocuklar da üstesinden gelmesi pek de kolay olmayan bu sorunlarla karşılaşıyor. Hem de düşündüğünüzden daha sık. Bununla birlikte bir çocuğun depresyonla mücadele edebilmesi, bir yetişkine kıyasla çok daha zor. Çünkü daha fazla yardıma ihtiyaçları var. İşte ne yazık ki bu noktada işleri daha da zorlu hale getiren bazı unsurlar var. Depresyon çocuklarda bazen yetişkinlerdekinden farklı şekilde ortaya çıkabiliyor. Sebepleri, sonuçları ve etkileri ciddi değişiklikler gösterebiliyor. Tam da bu sebeple çocukların sağlıklı gelişimi için yetişkinlere önemli görevler düşüyor.

1. Yeme alışkanlıklarında değişim

Eğer çocuğunuzun veya ailenizdeki herhangi bir çocuğun yeme alışkanlıklarının dikkate değer biçimde değiştiğini görürseniz dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü bu değişim çocuğun depresyona yakalandığını gösteriyor olabilir.

2. İlgisizlik

Bir çocuk çevresine olan ilgisini kaybettiyse özellikle de daha önce keyif alarak yaptığı aktivitelerden uzaklaştıysa, sebebi depresyon olabilir. Oysa bildiğiniz gibi çocukluk genel olarak bir özgürlük ve eğlence dönemi olmalıdır! Ancak depresyon bunu büyük ölçüde engeller. Çocuğunuzun bir zamanlar keyif aldığı şeyleri artık yapmak istemediğini fark ederseniz, sorunun kökenine inmenin zamanı gelmiş demektir.

3. Düşük enerji

Enerji düşüklüğü tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da dikkate alınması gereken bir depresyon belirtisidir.

4. Öfke

Öfke çocuklarda depresyon belirtileri söz konusu olduğunda üzerinde dikkatle durulması gereken duygular arasında yer alıyor. Çoğu zaman yetişkinler, öfkeli bir çocukla karşılaştıklarında onun şımarık ve kötü olduğunu düşünseler de öfkenin temelinde depresyon yatıyor olabilir.

45 Dakikada Yüzde 90 Güvenilir Sonuç... 45 Dakikada Yüzde 90 Güvenilir Sonuç...

5. Uyumsuzluk

Çocukların depresyon ile mücadele edebilmesi yetişkinlere kıyasla çok daha zor. Çünkü depresyonda olduklarını anlayabilecek duygusal olgunluğa sahip değiller. Haliyle çözüm yolları geliştirmek konusunda başarılı olmaları beklenemez. Bu sebeple yetişkinlerin çocuklardaki depresyon belirtilerini dikkatle takip etmesi gerekiyor. İşte onlardan biri de uyumsuzluk. Özellikle okulda uyumsuz davranışlar sergileyen “yaramazlık” yapan bir çocuk, içerisinde bulunduğu durumdan bu şekilde kurtulmaya çalışıyor olabilir.

6. Dikkat eksikliği

Bir çocuk çevresine, derslerine ve hatta oyunlara dikkatini vermekte zorlanıyorsa, özel bir ilgiye ihtiyacı var demektir. Çünkü dikkat eksikliği çocuklardaki depresyonun en belirgin işaretlerinden biri.

7. Ölüm olgusuna karşı takıntı

Çocukların ölüm hakkında sorular sorması alışılmadık veya tehlikeli bir şey değil. Ancak ölüm olgusu ile birdenbire daha yakından ilgilenmeye başlamaları ve ölüme karşı bir takıntı geliştirmeleri, derinlerde saklı depresyonun habercisi olabilir. 

Editör: Haber Merkezi - SK