Üzümlü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı  teknik ekipler üzüm bağlarında , külleme, mildiyö , ölükol ve salkım güvesinde ilaçlama  dönemleri ile ilgili bilgilendirme yapıyor. Üzümlü ilçesi ve köylerinde bulunan üzüm bağlarında hastalık ve zararlıların kontrol edilerek, kalite ve verimin artırılması amacıyla Üzümlü İlçe Müdürlüğü ekipleri çiftçilerle birebir görüşerek eğitim ve yayım çalışması yürütüyorlar. 
Erzincan’da özellikle Üzümlü ilçesi ve yöresinde yetiştiriciliği yapılan Karaerik (Cimin üzümü) geleneksel metotlarla baran usulü üretimi yapılan bağcılık sektöründe hastalık ve zararlılara karşı yapılacak kültürel ve kimyasal mücadele konusunda çiftçileri bilgilendiren tarım ekiplerinin bu çalışmalarından çiftçiler de çok memnun.

Coğrafi Işaretli Cimin Üzümü Için Tarım Teşkilatı Bağlarda Çiftçinin Yanında (2)

Erzincan’da bağcılık bitkisel üretimin ticari değeri yüksek olan önemli faaliyetlerinden biri konumunda. Erzincan bağlarında Cimin Üzümü adıyla coğrafi İşaret alarak, Erzincan’ın tescilli marka ürünü olan siyah renkli,  oval,  çekirdekli sofralık üzüm yetiştiriciliği yapılıyor. Kendine has tadı, sıfıra yakın şeker oranı ve zengin besin içeriği ile fazlaca talep gören Cimin Üzümü, ticari değeriyle üreticisine geçim kaynağı olmanın yanında ilimiz ekonomisine de önemli katma değer sağlıyor.
Erzincan’da 9.478 dekar alanda 6.202 ton üzüm üretilmekte olup, ortalama verim 654 kg/da’dır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde en büyük bağ üretim alanına sahip olan Erzincan, bölgenin sofralık üzüm ihtiyacının da önemli bir kısmını karşılamaktadır. 
Tarım teşkilatı bağlarda yazlık/kışlık budama, terbiye şekli, budama ve diğer atıkların imhası, toprak işleme, gübreleme, sulama, yabancı ot kontrolü, hastalık ve zararlarla mücadele, hasat, tasnif, ürün işleme gibi konularda yeterince ve gerektiği gibi bilinçlendirme yönünde çalışmalar yapıyor.

Kırık Ayağıyla Çocukları Eğlendirdi Kırık Ayağıyla Çocukları Eğlendirdi

Coğrafi Işaretli Cimin Üzümü Için Tarım Teşkilatı Bağlarda Çiftçinin Yanında (1)