Çiftçilerin damlama sulama sistemine geçmesi ile birlikte büyük bir tasarrufa geçileceği belirtildi

Erzincan’da sıcak havalar sebze fiyatlarına nasıl yansıyacak? Erzincan’da sıcak havalar sebze fiyatlarına nasıl yansıyacak?

Erzincan Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada damla sulama sisteminin ürünlerin verimini artıracağını ve toprağın yapısını koruyacağını söyledi. Yetkililer, su kaynaklarının hızla tükendiğini hatırlatarak, “Su kaynakları israf edilmemelidir. Bunun için damla sulama ve yağmurlama sulama sistemleri gibi basınçlı sulama sistemleri kullanılmalıdır” dediler.

Damla sulamayla verim artacak

Yetkililer çiftçilere basınçlı sulama sistemlerinin kullanımı hakkında açıklama yaptılar.
Son yıllarda yaşanan kuraklık ve küresel ısınmanın damla sulama sistemlerinin kullanımı kaçınılmaz hale getirdiğini söylediler. Bitki türüne göre sulama sisteminin kullanılması gerektiğini ifade eden yetkililer, “Damla sulama her türlü ekim alanında kullanılmaz. Basınçlı sulama sistemlerinde kullanılan yağmurlama ve damla sulama sisteminin kullanım alanları farklı. Çiftçilerimizin bu konuda daha fazla eğitilmesi gerekiyor. Bu konuda eğitime büyük önem veriyoruz” diye konuştular. Yetkililer damla sulama sisteminin ürünlerin verimini artıracağını ve toprağın yapısını koruyacağını söylediler. Dünyada su kaynaklarının hızla tükendiğini hatırlatan yetkililer, “Su kaynaklarının kullanımında tasarrufa gidilmelidir. Suyu ekonomik kullanmak gerekiyor. Bunun için damla sulama ve yağmurlama sulama sistemleri gibi basınçlı sulama sistemleri kullanılmalıdır. Damla sulama sistemi toprak yapısını da koruyor” dediler

Editör: Haber Merkezi - FC