Yurt dışından ikinci telefon getirmek yasaklandı. Sabah Gazetesi'nin haberine göre, yasaklanan ikinci telefonlara gümrükten el konulacak. Yolcunun yurt dışına çıkışında el konulan telefon kendisine iade edilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yeni düzenlemenin gerekçesi ise kaçakçılığın önlenmesi. Birden fazla telefonun gümrük vergisi ödenerek yurda sokulması, bu telefonların kayıt dışı olarak satılmasına imkan sağlıyordu. Yeni uygulama ile bu durumun önüne geçilmesi amaçlanıyor.

KAYIT SÜRESİ UZATILDI

Yurt dışından cep telefonu getirenler için kayıt süresi ise uzatıldı. Geçtiğimiz ay yapılan düzenleme ile yurt dışından getirilen cep telefonlarının kayıtsız kullanım süresi 120 günden 180 güne çıkarıldı. Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlar, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini e- Devlet Kapısı üzerinden otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus olarak 180 güne kadar uzatabilirler.

Öte yandan Ocak 2024 itibariyle yurt dışı telefon kayıt ücreti 31 bin 692 TL'ye yükseltilmişti.

Yurt Dışından Getirilen Telefonların IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yurt dışından satın alınan telefonların Türkiye’de kullanılabilmesi için IMEI kaydının yapılması gerekir. IMEI kaydını e-Devlet üzerinden aşağıdaki adımları izleyerek yapabilirsiniz:

Altın yükselişini sınırladı! 22 Mayıs altın piyasası kaç lira? Altın yükselişini sınırladı! 22 Mayıs altın piyasası kaç lira?
  1. IMEI kaydını yapacağınız cihazın IMEI numarasını öğrenin.
  2. IMEI kaydı için gerekli olan harç bedelini yatırın.
  3. T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  4. e-Devlet’te yer alan “IMEI Kaydet” hizmeti üzerinde gerekli bilgileri doldurun.
  5. Kayıt işleminizi onaylayın ve başvuru takip numaranızı alın.

Yurt Dışından Satın Alınan Telefon İçin Ne Kadar Sürede IMEI Kaydı Yaptırılmalı?

Yurt dışından getirilen cihaz, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra IMEI kaydı yapılmadan 120 gün kullanılabilir. Ancak telefonu kullanmaya devam etmek için Türkiye’ye giriş tarihinizden itibaren 365 gün içinde IMEI kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Daha önce IMEI kaydı yaptıysanız, yeni bir cihazı kaydedebilmeniz için Türkiye’ye giriş tarihinizin üzerinden en az 3 yıl geçmiş olması gerekir. Bu sebeple 3 yıl içinde başka bir telefonun kaydını yaptıysanız, tekrar IMEI kaydı yaptırmanız mümkün değildir.