Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştıma Hastanesi Gebe eğitimcisi, ebe ve aynı zamanda emzirme danışmanı olan Melek Gülakar, gebe olan annelerin doğumun yaklaştığın nasıl anlarlar ve ne zaman hastaneye başvurmaları gerektiğini konularına değindi.  

Gülakar: "Doğumu nasıl anlarım. ilk doğumdan birkaç hafta ikinic doğumdan 2-3 gün önce bebek artık rahim kanalına yerleşmeye başlar. 28 haftadan sonra başlayan o yalancı kasılmalar son haftalarda sıklaşmaya başlar. Doğumdan 1,2 gün önce vucüttan su atılmasını ve iştah azalması gözlemlenebilir. Doğumun olacağı gün vücutta enerji açığa çıkar. Kendini daha zihinde hisseden kadınlar temizlik, alış veriş gibi yorucu işlerde yapabilirler."

Erzincan’da sektörel toplantıların ikincisi lokanta işletmecileriyle yapıldı Erzincan’da sektörel toplantıların ikincisi lokanta işletmecileriyle yapıldı

HASTANEYE ACİLEN BAŞVURULMASI GEREKEN DURUMLAR

Gülakar: "Kanamanızın olması, suyunuzun gelmsi, kasılmalarınız 5 dakikada bir 10 dakikada bir gelmesi, şiddetli geçmeyen baş ağrısı, karnınızın kasılıp hiç gevişememesi bunlar acil durumlardır hastaneye hastaneye başvurmanız gerekir."    

Kaynak: Haber Merkezi