Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinde (EBYÜ) kalite kültür yaygınlaşması amacıyla,  “Kalite ve Akreditasyon Çalıştayı” programı düzenlendi

Yaz dönemi kursları ve yaz okulları tarihlerini açıkladı Yaz dönemi kursları ve yaz okulları tarihlerini açıkladı

Prof. Dr. Erdaoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen çalıştay programına Rektör Prof. Dr. Akın Levent, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, Prof. Dr. Adem Başıbüyük, Prof. Dr. Çağrı Çırak, Genel Sekreter Doç. Dr. M. Cihat Özgenel, Kalite Koordinatörlük birimi, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından başlayan çalıştayın açılış konuşmasını Prof. Dr. Akın Levent yaptı. Akın Levent konuşmasına başlarken “Anadolu Bir Dünya Özülküsü” ile yola çıkan üniversitede, kalite güvence sisteminde çalışmalarının yürütülmesi adına kalite komisyonu kurulması ile birlikte devam eden akreditasyon sürecini ele aldı.

Rektör Levent, kalite güvence sisteminde öğrencilerin süreç içersinden aktif rol aldığını belirterek, “Üniversitede kalite güvence sistemi ile birlikte pek çok yeni uygulamalara geçildiğini ifade eden Rektör Levent: “ Üniversitemizin bu başarısının sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla sürekli iyileştirme felsefesiyle hızla çalışmaya devam etmektedir. EBYÜ, “Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi” özülküsüyle evrensel şeffaf, katılımcı, etkili bir kalite sitemi oluşturmak ve bunları uygulama bilinci ile sürekli çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Bu çalışmalar sonrasında Eczacılık Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü, Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Resim İş Eğitimi ve Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalları akredite edilmiştir” dedi. Son olarak Rektör Levent, YÖKAK tarafından 2023 yılında kurumsal üniversitenin akreditasyon başvurusu kabul edildiğini belirterek, değerlendirme sürecinin üniversiteye hayırlı olmasını temenni etti.

Çalıştayda konuşma yapan Rektör Yardımcısı ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. A. Ercan Ekinci, üniversitenin  kalite yolculuğundan da bahsetti.  Ekinci, üniversitede kalite sürecinde yapılan çalışmalar yapıldığını ve bunun sonucunda üniversitemizde önemli gelişmeler ve iyileşmeler yaşandığına dikkat çekti. Açılış konuşmalarının ardından çalıştay oturumlarla devam etti. İlk oturumda Kalite Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi M. Kürşat Öksüz tarafından “Liderlik, Yönetişim ve Kalite”, Eğitim ve Öğretim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Baran tarafından “ Eğitim ve Öğretim” konularına değinildi. İkinci oturum, Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Volkan Özdokur’un “Araştırma ve Geliştirme”, Toplumsal Katkı Komisyonu Başkanı Doç. Dr. Selma Taşkesen’in “Toplumsal Katkı” ve Strateji Daire Geliştirme Başkanlığı nezdinde Aykut Gökbarlas tarafından yapılan “Stratejik Plan ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi” sunumu ile devam etti.

Çalıştay, Rektör Yardımcısı ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. A. Ercan Ekinci liderliğinde gerçekleştirilen soru cevap bölümünün ardından sona erdi.