Keban Baraj gölünde ağa takılan 1 metre 92 santim uzunluğundaki 93 kilo ağırlığında olan Fırat turna’sının yapılan incelemer neticesinde 28 yaşında olduğu belirlendi.

Edinilen bilgilere göre Keban Baraj Gölünde balıkçıların ağına takılan 1 metre 92 santim uzunluğundaki 93 kilogram ağırlığı bulunan dev Turna balığı ağa takıldı.

Türkiye kayaklı koşu yarışları  başladı Türkiye kayaklı koşu yarışları  başladı

  Görüntüsü ile büyük bir ilgi uyandıran dev turna balığı tezgahta sergilendi. Bunun üzerine Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ekipleri balıktan örnekler alarak laboratuvar ortamında inceleme yaptı.

 Yapılan incelemede balığın 28 yaşında olduğu belirlendi.

Elazığ Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,“ Keban Baraj Gölü, Ağın bölgesinde avlanan balık üzerinde kurumumuzca yapılan incelemede balığın 'Fırat Turnası' - Luciobarbus esocinus Heckel, 1843 türü olduğu belirlenmiştir. Zaman zaman bu türe ait iri bireyler Keban ve Karakaya Baraj Göllerinde avlanmaktadır. Son yıllarda avlanan en iri birey olan balığın çeşitli vücut kısımları üzerinde enstitü laboratuvarlarında detaylı incelemeler yapılmaktadır. 1 metre 92 santim uzunluğunda, 93 kilo ağırlığında ve 28 yaşında olduğu belirlenen dişi balığın detaylı inceleme sonuçları daha sonra bilim camiasıyla paylaşılacaktır" denildi.