Türkiye'de emeklilik sistemi üzerindeki tartışmalar devam ederken, SGK'dan beklenmedik bir açıklama geldi.

SGK, belirli kişilere emekli maaşı ödenmeyeceğini duyurdu. EYT mücadelesi sonucunda haklarını kısmen geri alan emekliler, Mart ayından itibaren SGK'ya başvurularını yapmışlardı.  Ancak, başvurusu yapılan emeklilerin bir kısmının maaşlarını alamayacakları ifade edildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, “Hükümet yetkilileri EYT’lilerde emekli aylığı bağlama süreci birkaç ay sürer Mayıs ayına kadar biter demişlerdi, biz Ekim ayını bulur hatta geçebilir demiştik, onbinlerce EYT’li müracaatta bulunmasına rağmen aylardır emekli aylığı bağlanmadı, emeklilik dosyalarında herhangi bir sorun var mı, bunu da bilmiyorlar!

Motorin'de indirim müjdesi! Motorin'de indirim müjdesi!

Bugün Çalışma Bakanı yılsonuna kadar bekleyen dosyalar tamamlanacak diyor! Peki dosyalarında küçük bir sorun varsa beklediği sürenin aylığını alabilecek mi! Hayır! Ayrıca Bağ-Kur’luysa aylarca bekleyip aylık alamayacak bir de fazladan beklediği sürenin Bağ-Kur primini ödeyecek.” dedi.


ORTAYA ÇIKTI

SGK’nın emeklilik başvuru sisteminin nasıl işlediğinin açıklaması yaşanacak büyük krizi ortaya koyuyor. SGK’ya emeklilik başvurusu yapanların emekli maaşları başvuru yapılan aydan sonra gelen ilk ayın 1. gününden itibaren hesaplanıyor.

Yani Mart ayında emeklilik başvurusu yapan bir EYT’linin emekli maaşı 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren hesaplanmaya başlıyor. Emeklilik işlemleri tamamlanmasa bile geçerli olan tarih bu oluyor. Emeklilik işlemleri bittiğinde ise kaç aylık ise içeride biriken tüm maaşlar ve bayram ikramiyeleri emeklilere toplu olarak ödeniyor.


MAAŞINI ALAMAYACAK

Emeklilik başvurusu yapan ama dosyasında bir eksiklik olan kişilerin ise bu başvurularının geçerlilikleri kalmıyor. Bu kişiler o eksiklik neyse onu giderdikten sonra yeniden başvuru yapmaları gerekiyor. EYT başvurularının değerlendirilip sonuçlanması uzadığı ve vatandaşlara da yeteri kadar bilgi verilmediği için çok sayıda EYT’li yeniden başvuru yapmak zorunda kalacaklar.

Mart ayında başvuru yapan bir EYT’linin dosyasında eksiklik varsa Eylül ayı itibariyle yeniden başvuru yapması gerekecek ve içeride biriken 6 aylık emekli maaşını da alamayacak. En düşük emekli maaşından hesaplama yapıldığında ve 4.000 TL bayram ikramiyeleri de eklendiğinde bu vatandaş alması gereken 49.000 TL ödemeyi alamayacak.

Kaynak: Haber Merkezi