Emeklilere, şehirler arası otobüs seyahatlerinde yüzde 20 indirimle bilet alma imkanı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. İşte indirimle ilgili merak edilenler.

İndirim oranı ne kadar ve tüm firmalarda geçerli mi?

545 maden sahası ihale edilecek 545 maden sahası ihale edilecek

Şehirlerarası otobüs biletlerinde emeklilere uygulanacak indirim oranı %20.  Tüm firmalar için geçerli. İndirim uygulamayan firmalara cezai işlem uygulanacak. İşte Resmi Gazete'de yayımlanan o geçici madde: "Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2024 tarihleri arasında uygulanmak üzere; emekli olduğunu ilgili mevzuata göre hazırlanmış bilgi veya belgeyle beyan/ispat eden Türk vatandaşları için, B1 veya D1 yetki belgesi sahipleri tarafından düzenlenecek yolcu biletlerinde, 56 ncı maddenin ikinci fıkrasına göre Bakanlığa bildirilen/iletilen ücret tarifesi üzerinden %20 indirim uygulanır. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 56 ncı maddenin on birinci fıkrasının son cümlesinde yer alan miktar kadar uyarma verilir." ifadeleri yer aldı.

%20 indirim ne zamana kadar geçerli olacak?

Karayolu taşıma yönetmeliğinde eklenen bir maddeye göre, 31 Aralık 2024 tarihine kadar geçerlidir. 

%20 indirimden nasıl faydalanabiliyorum? Emeklilerin indirimli seyahat için bir belge ibraz etmesi gerekiyor mu?

Emeklilerin indirimli seyahat etmeleri için belge ibraz etmeleri gerekiyor. İnternetten bilet alırken SGK entegrasyonu yapılacak. Acentelerde ise emekli kartı gösterilecek. Sistem altyapısı oluşturulana kadar E-Devlet'ten alınmış bir emekli yazısına da acenteler indirim uygulanmak zorunda olacak.

Editör: Haber Merkezi - SK