Eğitim öğretim yılının ikinci yarısı başlamasıyla, okullarda adenovirüs vakalarında belirgin bir artış oldu.

Bu durum, hem ebeveynlerin hem de eğitimcilerin endişe duymasına sebep oluyor.  Gözlerde kızarıklık, çapaklanma, batma, yanma, sulanma, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve göz kapaklarında ödemle semptomlar bulunuyorsa hekime başvurmak gerekiyor.

Okulların yeniden açılmasıyla birlikte, adenovirüs vakalarında artış yaşanıyor.  Uzmanlar, çocuklarda sıkça görülen adenovirüs salgınına karşı dikkatli olunması gerektiği hususunda uyarıda bulunuyor.   Adenovirüsler gözün önünde yer alan, kornea olarak isimlendirilen saydam tabakada görmeyi azaltarak, tedavisi ise  oldukça güç lekelenmelere yol açıyor. Adenovirüs enfeksiyonları, nadiren zatürre, mide ve bağırsak sorunlara yol açarak , ölüme sebep olabiliyor.

ADENOVİRÜSÜN BELİRTİLERİ

• Öksürük, ateş ve burun akıntısı gibi solunum yolu problemleri

Türk kahvesinin sağlığa faydaları: Gelenekten günümüze gelen lezzet Türk kahvesinin sağlığa faydaları: Gelenekten günümüze gelen lezzet

• Baş ağrısı

• Boğaz ağrısı

• Göz enfeksiyonları

ADENOVİRÜS ENFEKSİYONU TEDAVİSİ

Adenovirüs enfeksiyonları için özel bir tedaviSİ bulunmuyor. Edenovirüs enfeksiyonlarının çoğu hafif belirtilere sebep oluğu için tedavi de gerekmeyebilir. Tedaviye ihtiyaç duyulduğunda ise  doktorlar belirtileri  hafifletmek için ilaç reçete ediliyor.