Elektrikli otomobil teknolojisindeki yenilikler bizi hayrete düşürmeye devam ediyor. Elektrikli otomobiller yaygınlaştıkça şarj teknolojileri de her geçen gün daha çok gelişiyor. Öyle ki şuan 1 saatlik şarj ile şehir içi ulaşım mümkün hale gelmiş durumda. Elektrikli otomobillerde bir model var ki o şarj hızıyla rekor kırarak herkesi hayrete düşürüyor.

En Hızlı Şarj Olan Elektrikli Otomobil Hangisi 1

14 DAKİKADA 320 KİLOMETRE YOL GİDİYOR

Lotus Emaye, elektrikli araç şarj hızlarında yeni bir standarda ulaştı. Araç yalnızca 14 dakikalık sürede %10 olan şarjını %80’e ulaştırıyor. Bu da şuana kadar ki en hızlı şarj olan elektrikli otomobil olmasını sağlıyor.

Bir elektrikli araç danışmanlık şirketinin yaptığı testler, Emeya’nın 402Kw şarj gücü çekebildiğini gösterdi. Yüzde 10-80 şarj seviyesi boyunca 331Kw’lık şarj oranını korumayı başarabildi. Yani Emeya yalnızca 10 dakikalık şarj ile neredeyse 320 kilometre yol gidebiliyor.

Kızılcık Şerbeti’nin Görkem’i Özge Özacar’dan Anlamlı Konuşma Kızılcık Şerbeti’nin Görkem’i Özge Özacar’dan Anlamlı Konuşma

400KW DC hızlı şarj cihazına bağlı olan Emeya’nın bu alanda rakibi yok gibi görünüyor. Testler sonucunda hızlı şarj konusunda ikinci sıraya ise 320KW’a hıza ulaşan Xpeng G9 yerleşiyor. Porsche Taycan gibi hızlı şarjı destekleyen diğer modeller, 320KW şarj cihazları ile 16 dakikalık sürede %80 şarjı görebildi.

Lotus, Emeya için 800 voltluk batarya platformu geliştirdiğini belirtti. Aynı zamanda hiper arabaya özel batarya termal yönetimi inşa ettiğini de aktardı. Emeya’nın performansı ayrıca günümüzde elektrikli araç teknolojisinin ulaştığı en üst seviyeyi de bize gösteriyor. 350KW ve daha üstü hızlı şarj ağları genişledikçe, elektrikli araçlar için şarj sorunları da azalmış olacak. Lotus aynı zamanda Emeya’nın potansiyelini tam olarak kullanmak için şimdiden 450KW şarj cihazları geliştirmeye başladı.

Editör: Haber Merkezi - SK