Dünyada her yıl 8 Milyon kişinin hayatının kaybettiğini ifade eden Emine Erdoğan 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma gününde sosyal medya hesabından paylaşım yaparak açıkladı. Her yıl 9 Şubat günü Dünya sigara bırakma günü olarak ilan edilmiştir.

Dünya sigara bırakma günü hakkında emine Erdoğan sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, tütün bağımlılığıyla mücadelede milat olması dileğinde bulundu.

Emine Erdoğan, dünyada her yıl 8 Milyondan fazla insanın tütün bağımlılığından yani sigaradan hayatını kaybettiğini söyledi. Emine Erdoğan; “sigara izmaritlerinin tamamen bitmesi için tam 10 yıl gerekiyor. Dünya genelinde, sokak ve sahillerde en yaygın toksik atık olarak sigara izmaritleri yer alıyor. Elektronik sigara ve ısıtılmış tütün ürünleri daha popüler olarak tehlikeli atıklar arasında yer alıyor ve Doğayı, insanlığı tehdit ediyor. En başta çocuklarımız, gençlerimiz olmak üzere her bir kişinin dumanı farklı ama zehri aynı olan bu ürünlerin esaretinden kurtulmasını temennisinde bulunuyorum.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nün,  tütün bağımlılığıyla mücadelede bir milat olmasını canı gönülden diliyorum" dedi.

KGK’ dan 2025’te Moldova Gagavuzya medya buluşması KGK’ dan 2025’te Moldova Gagavuzya medya buluşması

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara ya da diğer halk adıyla puff bar olarak biliniyor. Elektronik sigara tüketimini taklit eden elektronik cihazlardır. Elektronik sigaralar, dumanı, tütünün yakılmasıyla üretmek yerine içerisindeki nikotin bulunan likiti buharlaştıran bir sistem şeklinde çalışmaktadır.

Elektronik Sigaranın Zararları Nelerdir?

Normal sigaralarda bulunan nikotin ve diğer pek çok kimyasalları Elektronik sigarada içerir. İçerdiği kimyasallar potansiyel sağlık risklerini taşımaktadır.

Ayrıca nikotin içermesi sebebiyle bağımlılık yapabilir ve çeşitli hastalıklara neden alabiliyor he zaman. 

Elektronik sigaranın zararları şunlardır:

1- Nikotin bağımlılığı yaptığından dolayı sigarayı bıraktırmaz, sigara kullanımını tetikler

2- Solunum sorunları

3 - Ağız ve boğaz tahrişi

4- Öksürük

5 -Baş ağrısı

6-Mide bulantısı

6- Yüksek felç riski

7- Kardiyovasküler sisteme zarar verir

8- Solunum sistemine zarar verir

9 -Beynin gelişimini yavaşlatır

10- Erkeklerde sperm sayısı ve kalitesini düşürür

11- Kadınlarda erken menopoza sebep olur

12 - Düşük doğum riskini arttırabilir

13- DNA hasarına neden olabilir

14 - Doğurganlık sorunları ve gebelikte komplikasyonlara yol açabilir.