Mahalli İdareler Seçiminin tamamlanması sonrası AK Parti 21 ilde seçimi kaybetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı balkon konuşmasında, "Sonuçlar irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor, özeleştirimizi yapacağız" diyerek, şehirlerin hayrına yapılacak işlerde yöneticilere destek olunacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarının ardından balkon konuşması yaptı. 

'TÜRK MİLLETİ SANDIĞI VESİLE KILARAK MESAJLARINI SİYASETÇİLERE İLETTİ'

Genel merkezde konuşma yapan Erdoğan, “Dik duracağız dikleşmeyeceğiz. 31 Mart bizim için bir bitiş değil bir dönüm noktasıdır. 31 Mart seçimlerinde de Türk milleti yine sandığı vesile kılarak mesajlarını siyasetçilere ulaştırdı. Bu seçimin galibi demokrasimizdir, milli iradedir. 85 milyonun tamamıdır. Seçimde kazanan adaylardan önce milletimiz olmuştur. Uğruna ağır bedeller ödediğimiz demokrasimiz olmuştur. Sandığın gücüne güç katan herkes kazanmıştır” ifadelerine yer verdi.

'HER OLANDA BİR HAYIR VAR'

Sonuçların şehirlere hayırlı olması temennisinde bulunan Erdoğan, “Ben sizlere inanıyorum ve bu yolda kazanarak devam edeceğiz. 14-28 Mayıs seçimlerinden 9 ay sonra yerel seçimde umduğumuz sonucu alamadık. Bu seçim sınavına da yoğun hazırlandık. AK Parti kadroları gece gündüz demeden sahadaydı. Uyum içinde, özveri ile çalıştık. Biz de son 2 aylık dönemde 52 farklı şehrimizi ziyaret ettik. Oralarda mitingler yaptık. Halkımızla bütünleştik, kucaklaştık. Her olanda bir hayır vardır” diye konuştu.

İl Genel Meclisinin yeni başkanı Mehmet Cavit Şireci oldu İl Genel Meclisinin yeni başkanı Mehmet Cavit Şireci oldu

'ÖZELEŞTİRİMİZİ YAPACAĞIZ'

Sonuçlar sonrası değerlendirmelerde bulunup özeleştiri yapacaklarını ifade eden Erdoğan, “Milletin iradesinin üstünde hiçbir güç tanımıyoruz. Şimdiye kadar milletimizin takdirini baş tacı etmekten, kabul etmekten, milletin iradesine boyun eğmekten geri durmadık. Başkanları, muhtarları, azaları ayrı ayrı kutluyorum. Tüm yöneticilere şehirlerinin hayrına yapacakları işlerde destekleyeceğiz. Millet kararını vermiştir. YSK önümüzdeki günlerde kesin sonucu açıklayacaktır. Biz de partimizin organlarında 31 Mart neticelerini değerlendireceğiz, özeleştirimizi yapacağız. Sandık sonuçları bize irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Yerel bazlı bu gerilemenin nedenini masaya yatıracağız. Sorunları tespit edip gerekli müdahalelerde bulunacağız” dedi.