Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce 2023 yılı içerisinde ülke genelinde ve Doğu Anadolu bölgesi ağırlıklı hizmet içi eğitimler verildi.

muş- eğitim

112 çiftçi ve teknik elemana yönelik eğitim

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstütisi tarafından, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Tarım Alanlarının Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında Muş ilinde kuru fasulye yetiştiriciliği konusunda eğitim faaliyeti gerçekleştirdi. 3 Mayıs 2023 tarihinde düzenlenen eğitimde, Enstitü personeli Ziraat Yüksek Mühendisi Yılmaz Karabıçak ve Ziraat Mühendisi Selçuk Yılmaz, kuru fasulye yetiştiriciliği, sulama teknikleri, hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemleri konularında çiftçilere bilgi aktardı. Muş, Bitlis ve Bingöl illerinden gelen 112 çiftçi ve teknik eleman, eğitime katılım sağladı.

Iğdır Budama Eğitiim

Görevli teknik elemanlarına budama eğitimi

Aynı zamanda, Iğdır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde görevli teknik elemanlar için Erzincan Enstitü personeli Dr. Salih Keskin ve Ziraat Yüksek Mühendisi O. Turgay Altun tarafından 01-02 Mart 2023 tarihlerinde "Sert ve Yumuşak Çekirdekli Meyve Türlerinde Budama ve Terbiye" konulu eğitim düzenlendi.

budama

Köylerde modern meyvecilik eğitimi

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstütisi ile Ardahan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ortak proje ve yayım faaliyetleri çalışmalarında bulunmak üzere, 04 Mayıs 2023 tarihinde Enstitü Müdürü İsmail Esmek ve Müdürlük personellerinden Doç. Dr. Özkan Kaya ile Dr. Salih Keskin tarafından Ardahan Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirildi. Bölgede mikroklima özelliği gösteren Kenardere ve Kurtkale köyü arazilerinin meyve yetiştiriciliğine kazandırılması yönünde çalışmalar yapıldı.

Whatsapp Görsel 2024 02 03 Saat 10.41.46 8A1A66A7

Kadın çiftçilere ikincil ürün yetiştiriciliğine yönelik eğitim

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile hazırlanan "Erzurum İlinde İkinci Ürün Olarak Turşuluk (Kornişon) Hıyar Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi ve Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında Erzincan Enstitüsü personellerinden Recep Korkut, Fatih Çakırbay, Yılmaz Karabıçak ve Burak Mersinlioğlu tarafından 20-21 Mart tarihlerinde Aziziye, Yakutiye ve Palandöken ilçelerinde 20 kadın çiftçiye hıyar (kornişon) yetiştiriciliği ile hastalık ve zararlıları hakkında eğitim verildi. Eğitim sonunda Erzurum İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Akar, İlçe müdürleri ve enstitü personelleri tarafından eğitime katılan kadın çiftçilere sertifikaları verildi.

Bağ Entegre

Bağ entegre mücadele eğitimi

Tarım ve Orman Bakanlığının 2023 yılı hizmet içi eğitim programı çerçevesinde Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen müdürlük bünyesinde Bağ Entegre Mücadele Eğitimi düzenledi. 21 Ağustos 2023 - 25 Ağustos 2023 tarihleri arasında Türkiye'nin farklı illerinden katılan teknik elemanlara yönelik gerçekleştirilen eğitimde biyolojik mücadele yöntemleri, bağcılıkta hasat sonrası dikkat edilecek hususlar, bağ hastalıkları, hastalıklarla mücadele, temel laboratuar bilgisi, hijyen kuralları, hastalık ve zararlıların bitki materyallerinden izolasyonu ve teşhis süreçleri, uygulamalı arazi çalışması konuları üzerinde teknik elemanlara bilgi ve beceri kazandırarak, bağ entegre mücadeledeki en güncel yöntemleri aktarıldı.

Erzincan Belediyesi, kaldırım ve yol bakım çalışmalarına hız verdi Erzincan Belediyesi, kaldırım ve yol bakım çalışmalarına hız verdi

Yumuşak Çekirdek

Meyvelerde entegre mücadele eğitimi

Aynı zamanda, diğer illerden teknik elemanların katılım sağladığı  "Yumuşak ve Sert Çekirdekli Meyvelerde Entegre Mücadele Eğitimi" 12 Haziran 2023 – 14 Haziran 2023 tarihleri arasında Enstitü Müdürlüğünde gerçekleştirildi.

Ssss-3

Gümüşhane ve Erzincan’da sürvey ve eğitim çalışmaları yapıldı

Enstitü Müdürü İsmail Esmek ve teknik personel tarafından Gümüşhane ili ve ilçelerinde meyve bahçeleri, sebze üretim alanları ve seralarda Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Ahmet Mesut Kıraç ve Gümüşhane İl Müdürlüğü teknik personeli ile birlikte sürveyler yapılarak, bölge üreticisi tarafında iletilen sorunlar hakkında eğitim ve bilgilendirmeler yapıldı.

Enstitü Müdürü İsmail ESMEK ve Yemeklik Tane Baklagiller Bölüm Başkanı Selçuk Yılmaz, Erzincan’da fasülye yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Çayırlı ilçesi ve köyleri fasülye ekiliş alanlarında incelemelerde bulunarak, üreticilerin sorunları üzerine bilgi alışverişinde bulundular.

Whatsapp Görsel 2024 02 03 Saat 17.02.38 A8C6F993