Erzincan Bahçelievler İlkokulu öğrencilerinden cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyetimizin 100. yılı, Erzincan genelinde olduğu gibi Bahçelievler İlkokulunda da coşku ile kutlandı. okul bahçesinde düzenlenen kutlama programı saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başlandı. Açılış konuşması yapan Nusret Ak, Cumhuriyetimizin 100. yılını coşku içerisinde kutmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Ak;"Bu sene Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılını kutluyoruz. Çok mutluyuz, çok kıvançlıyız. Cumhuriyetimizin kurulduğu 29 Ekim 1923 tarihinden itibaren tam 100 yıl geçti.  Cumhuriyet Bayramımızın kutlanması ile ilgili coşkulu bekleyiş de sürüyor. Bu yılki kutlamalarda “100 kere maşallah” tabirini bol bol kullanacağız. Hepimiz biliyoruz ki milletimizin tüm bireyleri bu sözü gurur ve övgüyle söyleyecek. İşte bu yüzden ben de 2023 Yılı Cumhuriyet Bayramı Konuşma görevini üstlenmiş olmaktan dolayı gururluyum. En yalın anlamıyla milletin kendi kendini yönetmesi olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılını hep beraber kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.

Saygıdeğer katılımcılar, Cumhuriyet yönetimi halkın kendi kendini yönetmesi kavramından anladığımız şey, sadece seçimlere katılıp oy vermek değildir. İdarenin uygulamalarını da çeşitli vasıtalarla değişik zamanlarda denetlemek hakkına sahiptir. Hükümet üyelerini, belediye başkanlarını veya muhtarları seçtikten sonra onların memleket meselelerinde ve milletin sorunlarında göstermiş oldukları kabiliyetleri de değerlendirir. Bundan anlaşılacak olan, “bir dahaki seçimlerde oy vermem” demek değildir tabii. Cumhuriyet yönetimi, idari organlara, sivil toplum örgütlerini de destekleyici olarak belirler. Yani seçilen kişiler seçildiği sürece her yaptıklarında keyfilik sunamazlar. Denetleyen bir millet iradesi bulunur. zaten Cumhuriyet yönetiminin demokrasiyle birlikte sunduğu önemli ayrıcalıklardan biri de budur. Kısaca Millet yönetimin tüm aşamalarında söz sahibidir." dedi.

Bu besinleri sakın buzdolabında muhafaza etmeyin! Bu besinleri sakın buzdolabında muhafaza etmeyin!

Konuşmaların ardından öğrenciilerin şiir okumaları, karete şovları ve çeşitli gösterilerle kutlama devam etti. velilerinde katılımın sağlanması çoşkuyu artırdı. program sonunda tüm öğrenciler okul başçesinde Türk Bayrakları ile müziğe eşlik ettileler.

Kaynak: HABER MERKEZİ