Sera alanının artırılmasına yönelim başlatılan çalışmalarla Erzincan'ı bölgenin üssü haline getirilmesi hedefleniyor

Erzincan Vali Yardımcısı Yusuf İzci, düzenlenen kahvaltı programında konuştu. Vali İzci, Erzincan'a dair bir çok konuyu ele aldı. Erzincan'da tarım alanında öncülüğün sera alanlarının geliştirilmesini hedeflediklerini ifade etti. Vali İzci, Erzincan'ı bölgenin sera üssü haline getirecek palan ve çalışmalarının başlatıldığını ifade ederek tarımın gelişmesinde seranuın büyük bir katkı sağlayuacağını söyledi.

"ERZİNCAN'DA 600 DÖNÜM SERA VARLIĞI VAR"

Vali İzci konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Erzincan'da dile getirdiğimiz başlıklardan ilki seracılık ve sera OSB. Tarım sektörümnde en ön plana çıkan uygulamamız seracılık. Şuan Erzincan'da 600 dönüm sera varlığımız var. Bu 600 dönüm sera varlığında Doğuanadolu  bir kısmı ve Doğu Karadeniz bölgesi göz onüne alırsak en fazla sera varlığı olan illerin başında geliyoruz. Doğu Anadolu'da Elazğız 1400 dönüm ile birinci sırada  ikinci sırada Erzincan bulunuyor."

YAPILACAK ÇALIŞMALAR NELER

"Kemah yolu üzerinde bir mera alanımız var. 500 dönümlük mera alanı. Bu alanı Erzincan belediyesi ve Erzincan il özel idaresine tahsis edeceğiz. Biz burada Erzincan il özel idaresine ve belediyeye  270 dönümlük alanı tahsis edeceğiz. Burada 10'ar dönümlük parseller yaparak özel idare de seracılık alanında iştikal etmek isteyen, bu alanda faaliyet göstermek isteyen ama arsası kendine ait tarlası olmayan kişilere kiralıyacak. 

2.  BİR ÇALIŞMA

"2. bir çalışmamızda şu, 500 dönümlük alan taksim mahallesinde geçiyor. Taksim mahallesi TKDK'nın belirlemiş olduğu kriterlerde hibe desteğinden faydalanamıyor. O alanda hiç bir vatandaş yaşamıyor. O 500 dönümü ulalar mahallesine geçireceğiz. Mahalle sınırlarında değişiklik yapacağız. Yapılan değişiklikle orada seracılık yapak isteyenlere yüzde 60 hibe ile faydalandırmış olacağız. Böylelikle 27-30 vatandaşımızın seracılıkla iştikal etmesini sağlayacağız." 

BELEDİYEDEN SERA TALEBİ

Erzincan'da havalimanı personellerinden kan bağışı Erzincan'da havalimanı personellerinden kan bağışı

 230 dönüm Erzincan belediyesinin istediği bir yer var. Belediye orada kendi şirketleri vasıtası ile sera yaparak orada istihdam yaparak seracılığı daha ileri noktaya getirecek. 

TKDK IPAD 3 PROJESİ

"TKDK'nın IPAD 3 projesi başladı. Ocak ayının ilk haftasında başvurular başlayacak. Nisan ayının ilk veya ikinci hafyasında son bulacak. 9 alanda desteklemeler olacak. Bu desteklenecek alanlardan biriside seracılık. yüzde 60 hibe olacak. 

bu hamleler ile birlikte 600 dönüm artış öngörüyoruz. 

JEOTERMAL SERA

Ekşisu yolu üzerinde özel bir şirketin jeotermal sera çalışması var. Orada gerekli analizleri yaptı. 45, 50 derece suyu çıkarttı.  İlk etapda 40 dönümlük bir alan üzerinde faaliyetini gösteriyor. Jeotermal serayı ilimizde ilk uygulayan kişi. 

önümüzde ki iki yıl içinde 700 dönümlük sera artışı olacak. İklim yönünde sde çok uygun bir il.