Erzincan Gençlik Merkezinde hizmet veren Deneyap atölyeleri 130 öğrenciye eğitim veriyor. Teknofest için 7'den 70'e fikri olan herkes başvurularını yapabilir. Peki nasıl başvuru yapılır?

Dene Yap atölyelerinde lise ve ortaokul öğrencileri 3 yıl boyunca almış oldukları eğitimler neticesinde sertifika almaya hak kazanacaklar. Dene Yap atölyelerinde eğitilen öğrenciler, 3 yıl sonra eğitimlerinin neticesinde  Teknofest’tin alt yapısını oluşturacaklar. 2024 yılı Teknofest bu yıl Adana’da yapılacak. Teknofest başvuruları 20 Şubat 2024 tarihinde sona erecek.

Erzincan Gençlik Merkezi müdürü Ertuğrul Köroğlu, Dene Yap Atölyeleri hakkında bilgiler verdi. Köroğlu; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın önce 12 ilde sonra 81 ilde yaygınlaştırdığı Dene Yap atölyelerinde önce ortaokul 4. Ve 5. Sınıflardan sonra lise 8. Ve 9. Sınıf öğrencilerinin sınav ile alındığı ve 3 yıl eğitim gördüğü teknoloji atölyeleridir. Erzincan Dene Yap atölyelerinde 1 üretim sınıfı, 2 derslik ve 160 öğrencinin eğitim görmekte olduğu bir teknoloji atölyesidir. Şuanda atölyelerimizde 5 eğitmen, 3 mental eğitmen olarak görev yapmaktadırlar. Buradaki öğrenciler 3 yıl sonunda sertifikalarını alarak buralardan mezun olacaklardır.  Burada ki öğrenciler Teknofest alt yapısını oluşturacaktır. Bu dönemki sınavlarımız Şubat ayında başlayacak. Tüm gençlerimizi bu sınavlara katılmasını davet ediyoruz.” Dedi

T3 Vakfı  Erzincan il Sorumlusu Emine Gül, Erzincanlılara seslenerek proje bazında fikirleri olanlar 5 dakikalık kısa bir süre içinde teknofest.org adresinden başvurularını yapmaya davet etti.

Erzincanın Dene Yap Atöylesi Teknofest

Erzincan'da sizde çöp atıklarından ücretsiz gaz elde edip ocak yakabilirsiniz! Nasıl mı? Erzincan'da sizde çöp atıklarından ücretsiz gaz elde edip ocak yakabilirsiniz! Nasıl mı?

"MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ"

Gül; “Bugün Erzincan Gençlik Merkezinde Dene Yap atölyelerindeyiz. Biz ülkemizin, dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak amacı ve inancı içinde, teknolojiyi halkımız için ulaşabilir kılmak , önümüze çıkan engelleri kaldırmak ve bu alandaki iç dinamiklerimizi ortaya çıkarıp 7-70 e farkındalık yaratıp, sevdirmek için, sayın, kurucumuz bayraktar öncülüğünde vakfımız, hayata geçirildi. Yine Cumhurbaşkanlığımız öncülüğünde "milli teknoloji hamlesi" hayata geçirildi. Biz bu ışıklarla , bu bilgilerle ülkemizin sağlam kurum kuruluşları ve milletimizin inancı sayesinde milli oluşum, dinamik ve potansiyellerini sergileyip milletimiz ve tüm dünyaya ilan edilen Teknofest’i ilan ediyoruz.” Dedi.

EĞİTİMLER 3 YIL SÜRÜYOR

Gül; “Bu sene Teknofest başvurularımız başladı. Biz Erzincan’da da Dene Yap atölyelerinde Milli Teknoloji Hamlesi ışığında projeler üretiyoruz.T3 Vakfı olarak Dene Yap atölyelerini 3 Bakanlık ve 1 Vakıf olarak yürütüyoruz. Öğrenciler burada teknolojiden yazılımdan, enerji teknolojilerinden, robotikten dersler alıyorlar. 3 yıl buyunca teknofest’te proje çıkaracak şekilde hazırlıyoruz.” Dedi.

7’DEN 70’E HERKES BAŞVURU YAPABİLİYOR

Gül; “Teknofest’te başvuru yapmak çok kolay. 7’den 70’e herkes başvuru yapabiliyor. Milli teknoloji hamlesini herkese yaygınlaştırmak istiyoruz. 5 dakika içerisinde başvurularınızı yapabiliyorsunuz. Teknofest.org üzerinden. Fikir aşamasında olan projelerinizi, varsa daha önceden çalışmış projelerinizi, yapmak istediklerinizi daha öncesinde yurt dışında gördüğünüz bizim ülkemizde neden bu üretilmiyor dediğiniz her projenizi Teknofest.org adresinden girebilirsiniz. Biz bunları bir komisyon tarafından değerlendirdikten sonra sizlere detaylı proje desteği verebilmemiz için bir maliyet analizi ve proje raporu isteyeceğiz. Sonrasında malzeme desteğinizi verdikten sonrada projenizi gerçekleştireceksiniz. Daha sonra Teknofest alanında sergileme desteği bulacaksınız. Başvurularımız 20 Şubat tarihinde son bulacak. Katılımcıların ulaşım, konaklama, arada ki ihtiyaç duyacağı malzemeler hepsi Teknofest tarafından karşılanacak.”dedi.