Erzincan’da son yıllarda ortaya konulan projelerle kurulan modern işletmeler Erzincan’a katma değer sağlamaya devam ediyor. Özellikle süt üretimine yönelik olarak kurulan işletmeler profesyonel bir şekilde üretim yapmaya devam ediyor.

Erzincan Merkeze bağlı Gümüştarla Köyü’nde bulunan Taha Yasin Mutlu’ya ait Berrak Hayvancılık İşletmesi günlük 3600 kilogram süt üretimiyle göz dolduruyor. İşletmede 170 adedi sağmal olmak üzere toplam 425 adet hayvan bulunuyor.

Başkan Aksun ve meclis üyeleri şehir yatırımlarını sahada inceledi! Başkan Aksun ve meclis üyeleri şehir yatırımlarını sahada inceledi!

“Erzincan İçin Üretiyoruz” (1)

Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin, işletmeyi ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. İşletme sahiplerine teşekkür eden İl Müdürü Şahin, “Erzincan’da tarımsal üretime katılan her işletme her birey bizim için çok değerlidir. Erzincan’da ekonominin lokomotif sektörü olan tarım sektöründe son yıllarda yapılan yatırımlar bu şehir için çok önemli. Faaliyetlerini başarıyla yürüten işletmelerimiz şehrimize üretim başta olmak üzere, istihdam ve ekonomi anlamında da değer katmaya devam ediyorlar. Erzincan hayvancılık sektöründe yatırımların devam edeceğine inanıyoruz. Özellikle süt üretimimiz giderek artıyor. Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimiz, Süt Üreticileri Birliğimiz tarafından Tarım ve Orman Bakanlığımız, Erzincan Valiliği, Erzincan İl Özel İdaresi. TKDK, KUDAKA, DAP gibi kurumlarımızın desteğiyle soğuk zincir kurdular. Bugün şehirde üretilen süt toplanarak  değerlendiriliyor. Bu hem Erzincan hem de üreticilerimiz, çiftçilerimiz açısından çok önemlidir” diye konuştu.

Hayvancılık İşletmesi hakkında Erzincan Tarım ve Orman İl Müdürü Murat Şahin’e bilgi veren işletme yetkilisi Halit Mutlu ise 425 baş hayvan bulunan işletmenin daha da büyütülerek sağmal hayvan sayısının artırılmak suretiyle süt üretimini daha da yukarıya çekmek istediklerini belirtti. 600 dekarlık alanda yonca, fiğ, silajlık mısır ve beşli karışım yem bitkisi üreterek kaba yem ihtiyacının yarısını kendi üretimleriyle karşıladıklarını kaydeden Mutlu, ayrıca Erzincanlı çiftçilerle sözleşmeli olarak yaklaşık 600 dekar alanda yem bitkisi satın aldıklarını söyledi. 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında işletmeye yem karma makinesi, hayvan sulukları, havalandırma fanı, hayvan yataklığı, kaşınma fırçası temin edildiğini söyleyen Halit Mutlu, bu yıl içerisinde sundukları bir projenin daha Bakanlıkça kabul edilmesinden mutlu olduklarını söyledi. Tesis Yetkilisi Halit Mutlu, “Tarım ve Orman Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki öncelikli hedefimiz ari işletme olmaktır. Tüm çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz. İl Müdürlüğümüz de bu anlamda bize destek veriyor. Biz Bakanlığımızla, Müdürlüğümüzle  işbirliği içerisinde Erzincan için üretiyoruz. Emeğimiz, alınterimiz ülkemiz ve milletimiz içindir” diye konuştu.

“Erzincan İçin Üretiyoruz” (2)

Editör: Haber Merkezi - SK